تصفیه خانه های آب موجود در شهر تهران

تصفیه خانه های آب موجود در شهر تهران

تصفیه-خانه-های-آب-شهر-تهران

مقدمه

تصفیه خانه های آب موجود در شهر تهران

چندین تصفیه خانه در سطح شهر تهران روزانه وظیفه دارند که آب آشامیدنی مردم تهران را تا حد قابل قبولی تصفیه و در اختیارشان قرار دهند. کیفیت آب شهر تهران در ارتباط مستقیمی با عملکرد این تصفیه خانه ها و کیفت کار آن ها در عمل تصفیه آب دارد.

آب آشامیدنی شهر تهران از رودخانه کرج سد لتیان سد لارسد مملو و چاه آب آب موجود مثل امیر کبیر و … تامین و در اختیار این تصفیه خانه ها قرار می گیرد.

در کل شهر تهران دارای هفت تصفیه خانه میباشد که در زیر به آنها میپردازیم.

حتما بخوانید: دستگاه تصفیه آب

تصفیه خانه فاطمیه شماره یک

یکی از قدیدمی ترین تصفیه خانه های تهران می باشد که با پیمان کاری یک شرکت فرانسوی دگرمونت و با مشاوره الکساندر گیپ در سال 1320 آغاز و در سال 1331 به بهره برداری رسید در ابتدا آب این تصفیه خانه را از رودخانه کرج تامیین میکردند و هم اکنون این تصفیه خانه در منطقه شش تهران قرار دارد آب قبل از ورود به این تصفیه خانه کلر زنی میشود و آلاینده های بزرگ آن مثل شن ماسه و … حذف میشود و در پایان از کلرورفریک آهک و کلر به ترتیب برای انعقاد آب تنظیم ph  و ضد عفونی کننده استفاده میشود.

تصفیه خانه کن شماره دو

این تصفیه خانه به عنوان بزرگترین تصفیه خانه آب تهران به حساب می آید که از دو بخش تشکیل شده است بخش اول توسط دگرمونت در سال 1342 و بخش دیگر آن در سال 1349 تکمیل و به بهره برداری رسید هم اکنون این تصفیه خانه در منطقه پنج تهران در محله شهر زیبا قرار دارد.

حتما بخوانید: فیلتر ممبران

تصفیه خانه های تهران پارس

در ابتدای محله حکیمیه تصفیه خانه های 3 و 4 قرار دارد که آب آن با هدایت آب سد لتیان تامین میشود این دو تصفیه خانه را نیز شرکت فرانسوی دگرمونت ساخته شد که به ترتیب در سال 136 و 1362 به بهره برداری رسید

تصفیه خانه سوهانک

این تصویه خانه که در شمال شرق تهران در محله سوهانک واقع شده است آب خود را از سد لار و چاه های جاجرود تامین میکند بر خلاف تصفیه خانه های قبلی که ساخت شرکت های غربی بود این تصفیه خانه با زحمات مهندسین و شرکت های داخلی ( پیمان آبگیران و ماشین سازی ویژه )در سال 1379 ساخته و در سال 1393 به بهره برداری رسید که تامین بیست و پنج درصد از آب تهران را به عهده دارد.

حتما بخوانید: آلودگی های موجود در آب

تصفیه خانه شماره شش

در سال 1399 بود که تصفیه خانه شماره شش تهران توسط شرکت سابیر ساخته و به بهره برداری رسید. این تصفیه خانه در شمال غری در لتمان کن قرار دارد و مناطق شمال و شمال غرب را آب رسانی می کند.

تصفیه خانه شماره هفت

تصفیه خانه شماره هفت در پاک دشت قرار دارد و از سد ماملو آب خود را تامین میکند. که در بهمن سال 1398 به بهره برداری رسید و وظیفه تامیین آب  و نازی آباد و یافت آباد و شهرهای جنوب شرق استان تهران مثل قیامدشت، پاکدشت،  ورامین،خاورشهر، قرچک، باقرآباد، خیرآباد و پیشوا را تأمین کند.


دیدگاهتان را بنویسید