آب سالم برای پرندگان زینتی چیست؟

آب سالم برای پرندگان زینتی

آب سالم برای پرندگان زینتی

آب سالم برای پرندگان زینتی چیست؟

تمامی پرندگان به صورت ذاتی و غریزی نسبت به نوشیدن آب سالم و شیرین از چشم‌ها و مناطقی که آب خنک و گوارا در آن یافت می شود آگاهی دارد؛ اما زمانی که پرندگان زینتی توسط ما نگهداری می‌شوند به ناچار می‌بایست آبی را بنوشند که ما در اختیار آنها قرار می‌دهیم، اما نکته مهم اینجاست :

  • که شما تا چه میزان از سلامت آبی که به پرندگان می‌دهید اطمینان دارید؟
  • آب سالم برای پرندگان زینتی چیست؟
  • بهترین آب برای پرندگان زینتی کدام است ؟
  • چه آبی باید به پرنده بدهیم؟

تصفیه کده مرجع تخصصی مقالات در زمینه آب و تصفیه آب را دنبال کنید تا پاسخ این سوال را بیابید:
اغلب مقالاتی که در ارتباط با آب سالم برای پرندگان زینتی منتشر می‌شود، به صورت تبلیغاتی بوده و در حال معرفی برند آب معدنی و یا تبلیغات ظرف آب پرندگان و معرفی برند دستگاه تصفیه آب است؛ لذا ما قصد داریم فارغ از تبلیغ محصول یا برند خاص ، شما را با کلیات و اصل این ماجرا و چگونگی حذف ناخالصی ها و آلودگی های موجود در آب شهر آشنا کنیم.

بهترین آب برای پرندگان زینتی کدام است ؟

انواع پرندگان زینتی از جمله طوطی، کاسکو ، عروس هلندی ، مرغ عشق و… برای هضم غذا و انتقال مواد غذایی به بافت ها و همچنین دفع مواد اسیدی از بدنشان نیازمند آب سالم هستند؛ آبی که در صورت کمبود آن پرنده شما دچار اختلالات و عدم تحرک و شادابی و همچنین در صورت وجود نیترات در آن مشکلات جدی تری برای پرنده از جمله کاهش زاد و ولد، مرده‌زایی، وزن کم هنگام تولد و… ایجاد خواهد شد.
برای جلوگیری از ایجاد اختلالات ذهنی و جسمی در پرندگان و افزایش تحرک و نشاط در آنان همینطور زادوولد پایدار و موفق با کمترین میزان تلفات باید آگاه باشید که اصلی‌ترین مولفه، وجود آب شرب سالم و گوارا عاری از هرگونه آلودگی های میکروبی، فلزات سنگین، نیترات و نیتریت است؛ در این صورت از ابتلا به بیماری‌های انگلی، سیستم گوارشی کلیوی و مشکلات کبدی که در پرندگان بسیار شایع است جلوگیری خواهد شد.

حتما بخوانید: تصفیه آب خانگی

چه آبی باید به پرنده بدهیم؟

برای دسترسی به آب سالم برای پرنده ابتدایی ترین روش جوشاندن آب است به نحوی که ابتدا آب را چندین ساعت کنار بگذارید تا کلر آن به کمترین حد ممکن برسد، سپس آب را به مدت زمان حدود دو ساعت با شعله بسیار کم و ترجیحاً در ظرف مسی بجوشانید و پس از خنک شدن در اختیار پرنده قرار دهید. در این صورت برخی سموم و آفات شیمیایی از آب حذف می‌شوند.

حذف انگل های موجود در آب

در قدم بعد اگر می خواهید از کلر و یا فیلتر uv برای ضدعفونی آب استفاده کنید لازم به ذکر است که ماده کلر و یا فیلتر ماورا بنفش پس از عقیم سازی و از بین بردن ویروس ها ، انگل ها و میکروب ها ، در نهایت لاشه ی آنها را نمی تواند حذف کند و در آب باقی خواهد ماند، که بسیار نگران‌کننده است.

حذف نیترات موجود در آب

اما اصلی‌ترین مشکل مربوط به وجود نیترات در آب است که پس از ورود به بدن پرنده به شکل نیتریت درآمده و باعث عدم امکان حمل اکسیژن از ریه به سایر بافت‌های بدن پرنده خواهد شد. طبق تحقیقات و بررسی‌های صورت گرفته تنها روش حذف نیترات در دنیا استفاده از دستگاه های تصفیه آب با روش تصفیه آب RO (اسمز معکوس) است؛ که قادر به حذف ذرات ریز مولکولی از جمله نیترات _ نیتریت _ سرب _ جیوه _ آرسنیک _ منیزیم و سایر آلاینده‌های است که برای پرنده مضر بوده و شادابی ،نشاط ، سلامتی تولید مثل و روحیه پرنده شما را تحت تاثیر قرار داده و مختل خواهد کرد.

خواهش ما از شما این است که اگر چنانچه تمایل به نگهداری پرنده زینتی دارید در ابتدا نسبت به تامین شرایط نگهداری و حفظ کیفیت زندگی این جانداران اطمینان حاصل کنید و سپس نسبت به نگهداری آن اقدام کنید از همراهی شما مخاطبان عزیز صمیمانه سپاسگزاریم.


دیدگاهتان را بنویسید