انواع سنگ کلیه

انواع سنگ کلیه

انواع سنگ کلیه

مقدمه:

همه ما حد اقل یک بار عبارت سنگ کلیه را شنیده ایم و یا خود یا یکی از نزدیکان مان به آن دچار شده و درد شدیدی در ناحیه پهلو ها را به چشم دیده ایم یا دیده اند.
امروز می خواهیم شما با انواع سنگ کلیه آشنا کنیم پس در ادامه با تیم تصفیه کده همراه شوید تا اطلاعات جالبی در باره انواع این سنگ درد ناک به دست آورید:


سنگ کلیه چیست؟

عموما به سنگ های ریز و سفتی گفته میشود که گاهی اوقات بسته به جنس آن ممکن است تیز نیز باشد. سنگ کلیه به علت کمبود مایعات در بدن و رسوب املاح معدنی و در پی آن سفت شدن و حالت سنگی گرفتن در یک کلیه و یا هر دو کلیه ایجاد می شود.

حتما بخوانید : پنج تکنیک استفاده از آب آشامیدنی برای کاهش وزن

انواع سنگ کلیه و آشنایی با آنها

سنگ های استروویتی :

انواع سنگ کلیه

دلیل ایجاد این نوع سنگ ها در بیمار عفونت است به خصوص وجود عفونت در مجاری اداری از خصوصیات این نوع از سنگ هاست که به سنگهای عفونی نیز معروف میباشند، عود سریع و بزرگ شدن سریع از ویژگیهای این نوع سنگ میباشد و از ترکیب منیزیم ، آمونیم و فسفات تشکیل شده اند.
سه مجرم این بیماری که تحت تعقیب سیستم ایمنی بدن هستند پروتئوس، پسودوموناس و کلبسیلا نام دارند.

سنگهای سیستین :

انواع سنگ کلیه

این مدل سنگ کلیه ، مقداری خجالتی می باشد و از سنگ های دیگر کمتر ایجاد میشود ولی اگر یک بار در بدن بیمار تشکیل شود یخ او باز میشود و احتمال ایجاد مجدد آن در فرد وجود دارد و اگر درمان نشود به مرور باعث از بین رفتن کلیه ها میشود؛ ابتلا به این سنگ ارثی است که ممکن است از طرف مادر یا پدر یا هردو ان به کودک منتقل شود.

حتما بخوانید : بهترین برند دستگاه تصفیه آب تایوانی در ایران چیست؟!

سنگ های اسید اوریک :

انواع سنگ کلیه

اگر مقدار زیادی پروتیین حیوانی مصرف کنید یا آب کمی مصرف کنید در بدن باعث افزایش اسید اوریک در ادرار میشوید که در پی آن سنگی از جنس کلسیم یا بدون کلسیم تشکیل میشود. این سنگ عاشق ادرار اسیدی است و اگر ادارار اسیدی باشد این سنگ تشکیل میشود . افرادی که در زیر نور آفتاب فعالیت بدنی دارند و افرادی که به نقرس دچار هستند به این نوع سنگ بیشتر دچار میشوند.

حتما بخوانید : جهانی در درون یک قطره

سنگهای کلسیم:

انواع سنگ کلیه

از رایج ترین نوع سنگ کلیه میتوان به سنگهای کلسیم اشاره کرد که صرفا خوردن غذاهایی سرشار از اُگزالات مانند ریواس یا مصرف مقدار زیاد ویتامین دی میتواند باعث ابتلا به این بیماری شود. عرق کردن زیاد کمبود مایعات بدن باعث ایجاد این سنگ کلیه میشود.

سخن اخر:
طبق تحقیقات به عمل آمده در تمامی انواع سنگ کلیه عدم مصرف آب کافی و یا استفاده از آب نوشیدنی نامناسب باعث ایجاد سنگ میشود؛ که میبایست جهت جلو گیری یا حتی درمان انواع سنگ کلیه از آب سالم و عاری از هر گونه آلاینده استفاده کنید، اگر آب محل زندگی شما کیفیت لازم را ندارد ، به شما استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی را پیشنهاد میکنیم.


دیدگاهتان را بنویسید