تاریخچه ورود آب لوله کشی به تهران قسمت سوم

تاریخچه ورود آب لوله کشی به تهران قسمت سوم

تاریخچه ورود آب لوله کشی به تهران

در مقالات قبل در رابطه با تصفیه خانه شماره یک تهران (جلالیه) به طور مفصل پرداختیم و اکنون قصد داریم در ادامه شما را با تصفیه خانه شماره دو تهران آشنا کنیم و مسیر پر فراز و نشیب ساخت این تصفیه خانه و تامین آب بخش غربی تهران را شرح دهیم؛

حتما بخوانید : دستگاه تصفیه آب خانگی

تصفیه‌ خانه جلالیه

در سال ۱۳۴۲ تهران حدود یکصد و هشتاد کیلومتر مربع وسعت داشته و جمعیت آن به ۲ میلیون نفر می‌رسید تصفیه‌ خانه جلالیه تنها تصفیه‌خانه تهران فقط برای کمتر از نصف این جمعیت می توانست آب شرب تامین کند یعنی از هر دو تهرانی فقط یک نفر به آب سالم دسترسی داشت و الباقی تهران سال‌ها به همان وضعیت سابق از آب جوی و قنات برای تامین آب استفاده می کردند ناگزیر به خاطر نیاز فزاینده تهران به آب شرب از سال ۱۳۳۷ ساخت تصفیه خانه آب شماره ۲ تهران معروف به کن آغاز شد شرکت دیگرمونت فرانسه به عنوان پیمانکار و شرکت الکساندرگیپ به عنوان مشاور مسئول احداث این تصفیه‌خانه شده بود که در کشورهایی مثل اندونزی و پرو و مصر نیز مسئولیت ساخت تصفیه خانه های آب را عهده دار بود.
دولت وقت درخواست پیمانکاران ایرانی را رد کرده و کار دوباره به خارجی ها سپرده شد؛

حتما بخوانید : تاریخچه ورود آب لوله کشی به تهران قسمت اول

تصفیه خانه شماره دو تهران

پس از ۵ سال در سال ۱۳۴۲ تصفیه خانگی شماره ی دو آب تهران مورد بهره‌برداری قرار گرفت ۲ خط لوله بتنی به قطر ۲۰۰۰ میلیمتر جهت انتقال آب از آبگیر بیلقان به محل تصفیه خانه جدید احداث گردید،اما رشد جمعیت و سیل مهاجرت به تهران همچنان ادامه داشت و نیاز های جدیدی را ایجاد میکرد.
استفاده از منابع آب زیرزمینی مورد توجه قرار گرفت تا در کنار آب قنوات و سد کرج بخشی از نیاز آبی تهران به ویژه در ماه‌های اوج مصرف یعنی خرداد تیر مرداد و شهریور را جبران نماید. از سال ۱۳۴۲ حفر چاه‌های عمیق آغاز شد و روز به روز بر تعداد این چاه‌ها افزوده گردید که در کنار دو تصفیه خانه بزرگ تهران مسئولیت تامین آب شهر را برعهده داشتند البته آب چاه نمی توانست جای کیفیت و سلامت آب های سطحی را پر کند.
امروز بزرگترین تصفیه خانه ایران واقع در منطقه غرب تهران و محله شهر زیبا شامل دو بخش است که در سال‌های ۱۳۴۲ و ۱۳۴۹ مورد بهره برداری قرار گرفتند.

حتما بخوانید :  تاریخچه ورود آب لوله کشی به تهران قسمت دوم

بهره بر داری از سد طالقان 

سد طالقان از بزرگترین سدهای کشور است که روی رودخانه شاهرود ساخته شده است رودی که از کوه‌های استان مازندران سرچشمه می گیرد و در طول مسیر خود به دره زیبای طالقان می‌رسد. اولین طرح‌های مربوط به احداث سد طالقان به دهه ۳۰ باز می‌گردد که به دلایل نامعلوم احداث آن به تعویق افتاد تا در سال ۱۳۶۶ ساخت این سد بار دیگر مورد توجه قرار گرفته و مطالعات آن دوباره آغاز شد.
با توجه به وضعیت خاص زمین شناسی محل سد، حساسیت و اهمیت پروژه از کارشناس بین‌المللی سدسازی دعوت شد تا طراحی پیوند و بدنه سد را مورد بررسی قرار داده و نظر خود را اعلام کنند. این سد در یکصد و بیست کیلومتری شمال غربی تهران و در جنوب رشته کوه های البرز در دره طالقان قرار گرفته است .این سد از نوع سنگریزه‌ای با هسته رسی می باشد.تاریخ شروع ساختمان آن در سال ۱۳۸۰ و تاریخ خاتمه سال ۱۳۸۵ می باشد .
طول تاج هزار و ۱۱۱ متر و ارتفاع از پی ۱۰۹ متر است همچنین ارتفاع از کف ۱۰۳ متر است، گنجایش کل مخزن۴۲۰ میلیون متر مکعب است.

خط انتقال طالقان به کرج به طول تقریبی ۶۱ کیلومتر و با ظرفیت انتقال ۵ متر مکعب بر ثانیه به منظور تامین آب شرب کلان شهرهای تهران و کرج توسط شرکت آب منطقه‌ای تهران اجرا و در سال ۱۳۸۱ مورد بهره برداری قرار گرفت.


دیدگاهتان را بنویسید