تاریخچه ورود آب لوله کشی به تهران قسمت چهارم

تاریخچه ورود آب لوله کشی به تهران قسمت چهارم

تاریخچه ورود آب لوله کشی به تهران

در قسمت قبلی با عنوان تاریخچه ورود آب لوله کشی به تهران قسمت سوم درباره تصفیه خانه جلالیه و تاریخ چه تصفیه خانه شماره دو به صورت مفصل توضیح دادیم با ما برای ادامه این تاریخچه همراه باشید.

تاریخچه ورود آب لوله کشی به تهران قسمت چهارم

خط انتقال طالقان به کرج به طول تقریبی ۶۱ کیلومتر و با ظرفیت انتقال ۵ متر مکعب بر ثانیه به منظور تامین آب شرب کلان شهرهای تهران و کرج توسط شرکت آب منطقه‌ای تهران اجرا و در سال ۱۳۸۱ مورد بهره برداری قرار گرفت.

جریان آب این تصفیه خانه، پس از عبور از محل آبگیر بیلقان و حذف ذرات معلق درشت و پیش کلرزنی که به منظور حذف میکروارگانیسم های موجود در آب صورت می‌گیرد با طی مسافت ۳۳ کیلومتر به محل تصفیه خانه وارد می‌شود.
ظرفیت اسمی تصفیه‌خانه کن ۸ مترمکعب در ثانیه است ولی در صورت افزایش مصرف توان آبگیری تا ۹ متر مکعب در ثانیه را نیز دارد. کن به واسطه حجم آبگیری بزرگترین تصفیه خانه آب تهران است در این تصفیه خانه سیستم تصفیه آب سیستم تصفیه متعارف است

آب خام تحویل گرفته شده دارای شرایط پیچیده تصفیه نیست اما در شرایط بارانی و سیلابی در رودخانه کرج کدورت آب خام بسیار افزایش می یابد و کار را پیچیده میکند.مقدار آبی که در سال ۱۳۴۴ در اینجا مراحل تصفیه را پشت سر می‌گذاشت ۳۳ میلیون متر مکعب در سال بود اما مقدار آب تصفیه شده در سال ۱۳۷۸ به ۲۳۰ میلیون مترمکعب و در سال ۱۳۹۹ به بیش از ۲۸۰ میلیون مترمکعب در سال رسید.

حتما بخوانید: دستگاه تصفیه آب خانگی

روش تصفیه در تصفیه خانه کن

در این تصفیه‌خانه حذف مواد شناور و درشت آب به وسیله آشغالگیر های مکانیکی انجام می‌شود آبی که پیش کلر زنی روی آن صورت گرفته وارد تصفیه‌خانه می‌شود آب خام در ابتدا وارد حوضچه آب خام می شود سپس دبی آب خام را توسط دبی سنج دیجیتالی اندازه می‌گیرند و در ادامه مسیر شیر آهک به آب اضافه می‌شود.
نوع زلال ساز در این تصفیه خانه پلساتور است در این روش آبی که از واحد انعقاد و لخته سازی گذر کرده از درون بستر لجن عبور می‌کند به دلیل خاصیت چسبندگی لجن لخته‌های آب جذب بستریپ شده و آب زلال به طرف بالا جریان می‌یابد و به این ترتیب زمان ته نشینی کاهش میابد. صافی ها از نوع شنی تنگ است یکی از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین شیوه‌های تصفیه آب که به منظور حذف ذرات معلق در آب کاربرد دارند؛ قیمت ارزان ، راندمان و طول عمر بالا از جمله ویژگی‌های مثبت این نوع صافی است.

تصفیه خانه کن سالهای طولانی بدون حتی یک روز توقف مشغول تامین آب بخش زیادی از غرب شهر تهران بوده است تا پیش از این ۸۴۰۰ لیتر بر ثانیه آب خام به تصفیه خانه کن منتقل می شد که با توجه به نیاز مرکز کنترل آب تهران به افزایش حجم آب خام با برقراری ارتباط میان دو خروجی بتنی میزان آب انتقالی به تصفیه خانه کن ۶۰۰ لیتر در ثانیه افزایش یافت.

در حال حاضر از سه حوضچه پیش ته نشین ۹ هزار لیتر در ثانیه آب خام به تصفیه خانه شماره ۲ تهران منتقل می شود.

حتما بخوانید: خرید فیلتر تصفیه آب

افزایش جمعیت تهران چالشی برای تامیین آب شرب

افزایش جمعیت شهر تهران همچنان ادامه دارد و نیاز به تامین آب شرب این جمعیت مسئله‌ای نیست که بتوان از کنار آن گذشت تهران هنگام پایتخت شدن جمعیتی کمتر از ۲۰ هزار تن داشت و هم اکنون به یکی از پر جمعیت ترین کلان شهر های خاورمیانه تبدیل شده است .
میزان رشد جمعیت در تهران و پیرامون آن سالانه ۱.۸ درصد بوده است که بالاترین رشد جمعیت شهری در کشور است که بیشتر هم از طریق مهاجرت به تهران صورت گرفته است. این افزایش پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی گسترده ای داشته است اما اصلی‌ترین موضوع تامین آب و برای این جمعیت فراوان است . تهرانی‌ها روزانه به اندازه حجم دریاچه چیتگر آب شرب مصرف می کنند مردم تهران باید بیشتر مراقب حفظ این سرمایه باشند.


دیدگاهتان را بنویسید