تاریخچه آب معدنی ( قسمت دوم)

تاریخ چه آب معدنی قسمت دوم

تاریخچه آب معدنی

تاریخ چه آب معدنی قسمت دوم

امروزه باگستردگی صنعت آب و بالا رفتن ارزش تجاری آن اتفاقات جدیدی رخ داده است…
علاوه بر طراحی و بسته بندی های جدید و بسیار شیک و تولید قوطی های مشتری پسند در کنار ظهور قارچ‌گونه استارت آپ ها و اختراع انواع و اقسام آب های جدید و فعالیت روزافزون برندهای مشهور ، رفته رفته شغل های عجیب و مرتبط با این صنعت هم ایجاد شده است؛ مارتین ریسه یکی از مشهورترین افراد این صنعت است که طی چند سال گذشته خود را با عنوان کارشناس آب یا آبشناس به دیگران معرفی می کند. او اولین کسی در جهان است که منو آب را برای رستوران ها طراحی کرده و تقریباً هر جایی که صحبت از آب به میان بیاید پیدایش میشود.

حتما بخوانید: ‌اهمیت تصفیه آب در صنعت کشاورزی

فعالیت های مارتین ریسه

مارتین ریسه به طور جدی مخالفتش را با هرگونه آب فرآوری شده که شرکتهای تولید آب بسته بندی عرضه می‌کنند اعلام و به عنوان جایگزین برند آب معدنی خودش یعنی ببلهیلز را پایه‌گذاری کرده است؛ یک جعبه ۲۴ عددی از محصول خاص به قیمت ۷۲ دلار فروخته میشود. البته بطری های گران قیمت تر این آب که آراسته به طلا یا الماس باشند بهایی نزدیک به چند هزار دلار دارند…
حالا چند سالی است که ریسه از آلمان به ایالات متحده مهاجرت کرده تا به مشتریان مشهور ترین رستوران های لس آنجلس در انتخاب آب آشامیدنی همراه غذا مشورت بدهد.
شغلی عجیب که به نظر میرسد با توجه به رشد صنعت آب در سال‌های آینده محبوب تر هم خواهد شد…

البته تفاوت چندانی میان افراد مشهور صنعت آب، شرکت های بزرگ و استارتاپ‌ها در آلوده کردن محیط زیست وجود ندارد؛

حتما بخوانید: دستگاه تصفیه آب

کار خانه نستله تاریخچه آب معدنی

داستان کارخانه نستله و شهر فرایبورگ آمریکا در تاریخچه آب معدنی یکی از تازه ترین موارد این لیست بلند و بالاست،
شرکت سوییسی نستله طی یک و نیم قرن فعالیتش همگام با سرمایه گذاری در تولید مواد غذایی گوناگون توانسته است مالکیت شرکت های رقیبش را هم بدست بیاورد.
یکی از این شرکت ها شرکت آب معدنی پلند اسپرینگ است که در دهه نود میلادی توسط نستله خریداری شده؛ طی سالیان اخیر شکایت‌های متعدد توسط ساکنین ایالت‌های مختلف آمریکا از پلند اسپرینگ به دست دادگاه های ایالتی رسیده است برخی گفته اند آب های این شرکت همان آب شرب شهری است و عده‌ای هم عنوان کرده‌اند این آب‌ها مستقیم از منابع متعلق به مردم استخراج میشود؛ اما جنجالی ترین دعواهای حقوقی آمریکایی‌ها و شرکت نستله را مردم شهر فرایبورگ به راه انداختند آنها معتقدند نستله در پوشش شرکت پلند اسپرینگ سال‌هاست که به طور گسترده منابع طبیعی آب این منطقه را غارت می کند ،اتفاقی که با ایجاد مشکلات محیط زیستی و آلودگی برای این شهر همراه بوده است…

حتما بخوانید: تاریخچه آب معدنی

شورع اعتراضات به نستله

دادگاه چندین و چند ساله نستله و ساکنین فرایبورگ حواشی زیادی داشته است، از تظاهرات گسترده مردم گرفته تا افشا شدن کمک های مالی غیر مستقیم این شرکت ،برای منحرف کردن مسیر پرونده و البته برملا شدن عدم پرداخت مالیات…

ساکنان فرایبورگ که نزدیک ۲دهه است پیگیر دعوای حقوقی شان با
این شرکت هستند لقب شکارچی آب را به نستله داده اند. شرکتی که به طور شبانه‌روزی منابع آبی فرایبورگ را می دزدد و اندکی بعد آن را در قالب بطری های آب معدنی به مردم این منطقه می فروشد!!!

اما استخراج بی رویه آب توسط شرکت هایی چون نستله تنها یک روی سکه آسیب صنعت آب به محیط زیست محسوب میشود؛
روی دیگر این صنعت خانمان برانداز تولید روزانه ۳۰ میلیون بطری پلاستیکی و رها شدن آن در طبیعت است. طی ۴۰ سالی که از جایگزین شدن بطری‌های شیشه‌ای به جای پلاستیکی گذشته است ثابت شده مقادیر زیادی از ذرات ریز پلاستیک در این نوع بطری‌ها وجود دارد؛ ذراتی سرطان‌زا که پژوهشگران دانشگاه نیویورک آن را در بطری های تمام شرکتهای تولید آب پیدا کردند.

حتما بخوانید: آب معدنی یا آب تصفیه شده ؟

مضرات آب معدنی برای ما و طبیعت

البته این ذرات تنها چیزهایی نیستند که در این بطری ها پیدا میشوند؛ علاوه بر چند نوع ماده شیمیایی خطرناک و چند نوع باکتری مجله نِیچر در سال ۲۰۰۲ اعلام کرد در بطری‌های آب معدنی ویروس اِوِلوی یافت شده است ویروسی که منجر به ایجاد مشکلاتی متعدد برای معده و روده خواهد شد.

نه تنها آسیب زا بودن این بطری ها برای بدن انسان در سال‌های اخیر محل بحث بوده اند بلکه غیر قابل بازیافت بودن آنها هم موجب شده است انتقاداتی بیش از پیش نسبت شرکت های تولید آب معدنی مطرح شود؛ این انتقادات با مشاهده جزیره شناور زباله در اقیانوس آرام بیشتر هم شده است؛ این جزیره که مساحتی بیشتر از سه کشور فرانسه و اسپانیا و آلمان دارد طی سال های اخیر ۱۰۰ برابر بزرگتر شده و حجم وسیعی از آن را بطری های پلاستیکی تشکیل میدهد.
توده عظیمی از پلاستیک که مشابه ۴ توده بزرگ دیگر در آب‌های آزاد جهان به طور مداوم در حال جابجایی است این توده های آغشته به پلاستیک علاوه بر تهدید کردن زندگی انسان زندگی آبزیان را هم با خطر جدی روبرو کرده اند.

حتما بخوانید: سم زدایی با نوشیدن آب

تاریخچه آب معدنی بعد از 4 دهه

حالا دیگر بیش از چهار دهه از تبلیغ تلویزیونی آب معدنی perrier می‌گذرد اما تعدد برندهای مشهور صنعت آب و تولیدات روز افزون آنها ثابت می‌کند که مصرف آب بسته بندی به یک عادت در زندگی روزمره ما تبدیل شده، عادتی که همچون قرون گذشته و همچون سال های دهه ۷۰ میلادی گاهی با هدف فخر فروشی انجام می‌شود و گاهی برای نمایش زندگی به اصطلاح سالم‌تر؛ عادتی که شاید بیش از همه، افراد مشهور در به وجود آمدن آن سهیم اند. بطری های آبی که آنها به دست می گیرند نه صرفا تبلیغ یک برند بلکه اشاعه یک سبک زندگی است؛ سبک زندگی که نتیجه اش چیزی جز تخریب بیشتر محیط زیست و آسیب روز افزون به بدن انسان ها نخواهد بود تبلیغات سرسام آور و رویکرد منفعت طلبانه شرکت‌های بزرگ طی دهه‌های اخیر باعث شده است تنها مایع حیات بخش سیاره زمین به مایع مضر درون بطری های پلاستیکی تبدیل شود.
بطری هایی که به نظر می رسد بیش از اینکه که حاوی زندگی برای انسان‌ها باشند حاوی مرگ هستند…


دیدگاهتان را بنویسید