تصفیه آب اکواریوم

تصفیه آب اکواریوم

تصفیه آب اکواریوم
تصفیه آب اکواریوم

مقدمه:

همه ما انسان ها و تمای موجودات دیگر بر روی خشکی های کره زمین برای زنده ماندن به تنفس نیاز داریم و هرچقدر این هوای تنفس شده پاک تر باشد و آلودگی کمتری داشته باشد بدون شک در کیفیت و سلامت زندگی موجودات تاثیرات مثبتی می گذارد. موجودات ساکن آب های کره زمین نیز از این موضوع مستثنی نیستند.

امروزه بسیاری از افراد پرورش فروش و یا نگهداری ماهی های زینتی در آکواریوم را شغل، حرفه، علاقه و تفریح خود قرار داده اند بدون توجه به اینکه آب چه تاثیری میتواند در کیفیت فعالیت آنها بگزارد. با تصفیه کده تا انتهای این مقاله همراه باشید تا شما را با این ماده شگفت انگیز آشنا کنیم و به شما نشان دهیم تغییری اندک در این ماده می تواند چه تاثیرات شگرفی بر فعالیت شما بگزارد.

حتما بخوانید : دستگاه تصفیه آب برای تولید مواد شوینده

چرا آب مناسب برای آکواریوم و ماهی های زینتی ضروری است؟

آب حکم زندگی را برای ماهی ها دارد و تغییرات کوچکی در آب میتواند باعث مرگ و میر آنها شود. بسیاری از افراد تازه کار که تخصصی در این زمینه ندارند در ابتدا به سراغ آب لوله کشی میروند و در خیال خود اگر مدتی آب را در ظرفی نگهداری کنند تا کلر موجود در آن از بین برود آب مناسبی برای اکواریوم و ماهی های زینتی خود به دست آورده اند غافل از این که در سراسر دنیا شرکت های تصفیه آب مواد شیمایی بسیاری برای گند زدایی و یا به عبارت حذف آلودگی های موجود در آب به آن اضافه میکنند.

یا در برخی مناطق به علت نشتی لوله های قدیمی آب سرب وارد آب شده و شرکت های تصفیه آب برای کمتر حل شدن سرب در آب با مواد شیمیایی ph  آب را افزایش میدهند.

با علم به موارد بالا میتوان گفت وجود فیلتر تصفیه آب آکواریم از خود آب برای ماهی واجب تر است با توجه به این که روز به روز وضعیت آب شهری خراب تر میشود.

ناخالصی های دیگری در آب که برای ماهی مضر است

در آب بسیاری ازمناطق نیترات وجود دارد که مانند سمی بر سیستم بیولوژیکی ماهی اثر میگزارد و این تنها سم مضر برای ماهی ها نیست.

  • شرکت های تصفیه آب به آب فلوراید، کلر و در مواردی آهک برای گندزدایی اضافه میکنند
  • انواع مختلف مواد شوینده که توسط انسان به آب های زیر زمینی و چرخه آب شهری وارد میشود،
  • فلزات سنگین مانند: سرب ، جیوه ، آرسنیک ، کلادیوم
  • و بسیاری موارد دیگر که برای اطلاع دقیق از آنها پیشنهاد میشود که مقاله آلودگی های موجود در آب شهری را مطالعه بفرمایید.

دستگاه تصفیه آب اکواریوم

با وضع به وجود آمده برای آب تهیه آب خالص برای ماهی های زینتی کار بسیار سختی میباشد ولی لازم نیست نگران باشید تصفیه کده علاوه بر مشاوره رایگان به شما کاربران عزیز برای تهیه آب سالم و دستگاه تصفیه آب کمک خواهد کرد.

با تهیه دستگاه تصفیه آب می توانید آب سالم به دور از هرگونه آلاینده را داشته باشید ولی بیایید با هم نگاه به دستگاه های تصفیه آب بیاندازیم و به دور از هر گونه تعصب واقع گرایانه به آن نگاه کنیم.

حتما بخوانید: آب مناسب برای اسپرسو ساز

تصفیه آب آکواریم چه موادی را از آب حذف میکند؟

این دستگاه ها با عمل اسمز معکوس و عبور آب از چند فیلتر عمل پاک سازی و تصفیه آب اکواریوم را به دور از هر گونه مواد شیمایی انجام خواهد داد که در زیر به انها اشاره میکنم:

اولین فیلتر

فیلتر الیافی پلی پروپلین (P.P) بوده که تا ظرفیت ۵ میکرون آب را تصفیه میکند.
این فیلتر به صورت جذبی عمل کرده و املاح و ذرات درشت تر از ۵ میکرون شامل گِل و لای ، شن و سنگ ریزه و زنگ زدگی درون لوله ها را به خود می گیرد

دومین فیلتر

دومین فیلتر دستگاه تصفیه آب  فیلتر کربن پودری یا کربن اکتیو بوده که اصطلاحا UDF نامیده میشود که باعث حذف کلر و آلاینده های شیمیایی از آب می شود

سومین فیلتر

سومین فیلتر دستگاه تصفیه آب آکواریوم  فیلتر کربن بلاک یا همان کربن فشرده می باشد که اصطلاحاً جامد یا CTO نامیده می شود این فیلتر نیز مانند فیلتر کربن پودری از کربن تشکیل شده که عمل تصفیه مرحله دوم را تکمیل می نماید به شکلی که سموم و آفات نباتی را حذف خواهد کرد

چهارمین فیلتر

چهارمین، فیلتر ممبران(Membrane) بوده که از رول یکسری غشای نیمه تراوا نانو تشکیل شده که آب با عبور از این مرحله به دو بخش تقسیم می‌شود آب تصفیه شده و آب تصفیه نشده بدین صورت که آب تصفیه نشده توسط یک کپسول پساب به خروجی فاضلاب هدایت شده و آب تصفیه شده که تا99 درصد تئوری و ۹۵ درصد عملی تصفیه شده به ادامه مسیر هدایت می شود

پنجمین فیلتر

فیلتر پست کربن (post carbon) بوده که به صورت کپسول این لاین پر شده از دانه های کربن فعال اعم از گرانول یا زغال اکتیو و کوکونات میباشد و  اثراتی که مخزن روی آب می گذارد اعم از بو، رنگ و یا طعم حذف می‌شود 

ششمین فیلتر

فیلتر  uv ( یو وی ) بوده و با اشعه لامپ ماوراءبنفش با نفوذ بر پروتوپلاسم و آنزیم سلولهای بیماری زا و جذب در ساختار DNA و RNA آنها،باعث شکست ساختار سلولی و عقیم سازی آنها شده و منجر به ممانعت از رشد و تکثیر باکتری ها و ویروسها خواهد شد.

و در انتها با عبور آب از این مراحل خالص ترین آب از هر نظر را در اختیار دارید.


دیدگاهتان را بنویسید