جامدات محلول در آب

جامدات محلول در آب و روش حذف آنها

جامدات محلول در آب و روش حذف آنها

جامدات محلول در آب چیست؟

به  کلیه مواد جامدی که در آب حل شده باشد جامدات محلول در آب میگویند یا به عبارتی مجموع غلظت همه یون های موجود در آب که به آن tds (Total dissolved solids) نیز میگویند.

این مواد ممکن است آلی یا معدنی باشند بسیاری از این جامدات برای سلامتی انسان مضر هستند و انسان را با چالش های فراوانی در عملکرد طبیعی بدن رو به رو میکنند.

مواد معدنی و آلی گازها و … باعث طعم و رنگ ناخوشایند آب میشوند. بسیاری دیگر آب را سمی میکنند و در مطالعات اخیر منشا برخی سرطان ها را این جامدات مضر در آب شناسایی شده است. شما کاربران عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید  مقاله آلودگی های موجود در آب را مطالعه بفرمایید.

اما سوالی که ذهن همه مارا در گیر کرده است این است که چگونه میتوان این جامدات محلول در آب را حذف کرد در ادامه با ما همراه با شید که چند روش را به شما معرفی بکنیم.

راه های حذف مواد جامد نامطلوب

1- روش الکترودیالیز یا Electro Dialysis

الکترودیالیز  فرایند جداسازی غشایی است. انرزی جنبشی انتقال یون‌ها در این فرایند، تفاوت پتانسیل الکتریکی انجام شده میان یک آند و یک کاتد می باشد که باعث جا به جایی یون‌ها به بیررون از از محیط آبی  می‌شود. زمانی که که یک میدان الکتریکی توسط الکترودها ایجاد میشود، بار الکتریکی نمایان شده در سطح آند مثبت و در سطح کاتد منفی می‌شود.

میدان الکتریکی ایجاد شده باعث جا به جایی یون‌ های مثبت (کاتیون ها) به سمت کاتد و یون‌ های منفی (آنیون ها) به سمت آند می‌شود. در زمان انجام این انتقال، آنیون ها از غشا‌ءهای انتخاب پذیر آنیونی میگذرند اما توسط غشا‌ های انتخاب پذیر کاتیونی بر گردانده میشوند. مثل این عمل برای کاتیو‌ن‌ها در برخورد با غشا‌ های کاتیونی و آنیونی اتفاق می‌افتد.

با انجام عمل بالا غلظت یون در قسمت های مختلف به صورت متناوب بسیار کم و زیاد میشود. و در آخر یک محلول رقیق بدون یون و یک محلول غلیظ به عنوان آب شور از سیستم بیرون میرود.

هر سیستم به طور تقریبی حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ عدد غشاء کاتیونی و با تعداد برابر غشاء آنیونی استفاده می‌شود.

حتما بخوانید: فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

2- تبادل یونی

تبادل یونی یکی از انواع  جذب سطحی می باشد، و عملی است که در آن یون‌ های ثابت و معینی در مواد غیر محلول و جامد با یون های مختلفی که در یک محلول وجود دارد ، جایگزین می‌شوند.

در این فرآیند واکنش اصلی و مرکزی ، تبادل یون می اشد 

اما کدام  یون ها و چگونه این فرایند انجام میشود؟

در این فرآیند ، یون های نامطلوب از آب ، توسط یک مبادله گر  یون (رزین ها و نانو مواد هاد) با یونی دلخواه تبادل میشود.

3- روش اسمز معکوس (RO)

تکنولوژی این روش که بهترین روش برای حذف جامدات مضر موجود در آب میباشد در دستگاه تصفیه آب خانگی تعبیه شده است برای درک بهتر این مطلب مقاله اسمز معکوس را بخوانید.

شما میتوانید برای دریافت مشاوره و یا پاسخ سوالهایتان در زمینه سیستم های تصفیه آب از طریق لینک های یاد شده و یا شماره های تماس ، با کارشناسان تصفیه کده در تماس بوده و پرسش های خودتان را مطرح کنید


 

 

دیدگاهتان را بنویسید