سختی آب ( TDS ) چیست؟!

سختی آب TDS

Total dissolved solids

سختی آب tds

تی دی اس ( TDS ) چیست؟!

این حروف مخفف واژه انگلیسی Total dissolved solids به معنای مجموع مواد جامد محلول، و در واقع یک دستگاه سنجش و تست آسان برای آب است.
یکی از دستگاه های اندازه گیری و قابل اطمینان که به طور مستقیم با خلوص آب و کیفیت سیستم های تصفیه آب مرتبط است.
به بیان ساده‌تر سختی آب یا tds تمامی ذرات و یون‌های موجود مانند: مواد معدنی، نمک ، فلزات ، کاتیون و آنیون های محلول در آب است که در یک حجم معین در آب حل می‌شوند.
زمانی که این تستر را روشن میکنید کنار اعداد روی صفحه نمایشگر نوشته شده است ppm ، که در واقع به معنی میزان ذرات محلول موجود در یک میلیون از ذرات حلال بوده و واحد سنجش آن PPM است.

حتما بخوانید : خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

مواد جامد محلول TDS چگونه و از کجا وارد آب میشوند؟!

برخی از این مواد از منابع آلی مانند گیاهان، لجن، فاضلاب های خانگی و صنعتی و همچنین روان آب های شهری، نمک های جاده‌ای که در طول زمستان به کار برده می شوند؛همچنین سموم شیمیایی، آفات و کودهای استفاده شده در فضاهای سبز و مراتع و بخشی نیز از مواد معدنی سنگ و هوا مانند بی کربنات کلسیم نیتروژن فسفر آهن گوگرد و دیگر مواد معدنی و… بوجود می آیند؛ ضمن اینکه آلودگی های آب شهری میتواند سرب و یا مس را از طریق لوله کشی انتقال دهد.

چرا سختی آب را اندازه بگیریم؟!

به جهت حاصل شدن اطمینان از عدم وجود برخی یون های سمی و خطرناک مانند: آرسنیک،سرب،کادمیوم،نیترات و…که به راحتی در آب حل میشوند،البته میزان سختی آب یا تی دی اس بالا ممکن است به دلیل وجود پتاسیم کلرید ها و سدیم ایجاد شده باشد که البته اثرات این یون ها ناچیز و کوتاه‌مدت است.
پس اگر حتی از بهترین دستگاه تصفیه آب موجود هم استفاده میکنیم باید برای اینکه از سلامت آب اطمینان حاصل کنیم از تی دی اس استفاده شود.

کاربرد دستگاه TDS یا سنجش سختی آب چیست؟!

از این دستگاه برای تست سلامت آب شرب مصرفی،سنجش آب آکواریوم و سطح ثابت مواد معدنی برای آبزیان و حفظ tds و ph دقیقا مشابه زیستگاه اصلی ماهی،برای استخرها،دیگ های بخار،برج های خنک کننده،تولید مواد شوینده،تولید مواد ضد عفونی کننده،تولید مواد غذایی،آب مورد نیاز جهت شستشو پنجره اتومبیل ها و بسیاری موارد دیگر استفاده میکنند.

چه عددی برای سختی آب مناسب است؟!

تعاریف متعدد و نظرات گوناگونی برای این موضوع وجود دارد آن هم به این دلیل است که این امر به تنهایی نمیتواند سلامت یک آب را تضمین و آن را تایید کند بلکه آزمایش ها و مولفه های دیگری نیز در این موضوع نقش اساسی دارند.
اما بیشترین اتفاق نظر تعیین کننده این است که تی دی اس مطلوب برای آب شرب سالم و گوارا بین 30 تا 90 ppm است،همچنین تی دی اس بالای 500 خطرناک و غیر قابل استفاده است.

تی دی اس آب تهران چند است؟

بخش عمده ای از آب لوله کشی شهری که ما از آن استفاده میکنیم از طریق چاه های عمیق تامین شده و پس از کلز زنی و گند زدایی وارد شبکه توزیع آب شهری میشود.
سختی یا TDS آب تهران چیزی در حدود 200 الی 500 PPM است که البته در مناطق مختلف شهر و همچنین در فصول مختلف سال ،متفاوت و متغیر است.

بهترین و ارزانترین راه برای کاهش tds چیست؟!

با توجه به میزان مصرف و موارد مد نظر جهت استفاده شما، راه های متعددی برای کاهش سختی آب وجود دارد اما سریعترین و بهترین آن برای مصرف خانگی آب خوراکی ، نصب دستگاه تصفیه آب خانگی با روش تصفیه آب RO یا اسمز معکوس است.سوالات برگزیده :

بهترین tds چه عددی است؟

برای آب شرب حدود 30 الی 90 ppm بهترین است.

از دستگاه TDS متر چطور استفاده کنیم؟

پس از روشن کردن دستگاه،چند سانتی متر از آن را درون آب قرار میدهیم،عدد نشان داده شده همان tds است.

لازم است برای خودمان دستگاه tds بخریم؟

خیر،زمانی که سرویسکار برای تعویض فیلتر به منزل شما میاید tds آب راتست میکند و نیازی به خرید آن نیست.

به اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید