فلزات سنگین موجود در آب مصرفی

فلزات سنگین موجود در آب آشامیدنی

فلزات سنگین موجود در آب

مقدمه:

فلزات سنگین موجود در آب مصرفی و آشامیدنی بی شک اثرات مخربی بر سلامتی ما و تمامی جانداران وارد میکند . از نمونه آسیب این فلزات بر بدن انسان می توان به سرطان،کاهش رشد اندام های بدن ، مشکل در سیستم عصبی بدن، مشکل در سیستم دفاعی و …  اشاره کرد و در موارد خیلی شدید باعث مرگ انسان می شود. بعضی از فلزات مانند سرب و جیوه باعث مبتلا شدن به سندرم “خود ایمنی” می شود که در این بیماری سیستم دفاعی بدن ، سلوله ها و مولکول های بدن را بیگانه می شناسد و حمله شدیدی را به آنها آغاز میکند و باعث بیماری هایی مانند امراض کلیوی، روماتیسم قلبی،  و بیماریها و مشکل های عصبی و اختلال در  گردش خون بدن انسان را باعث می شود.

حتما بخوانید: فواید آب سالم برای بدن

فلزات سنگین و مسومیت ناشی از آنها

یکی از بد ترین مسمومیت ها توسط فلزات سنگین موجود در آب مصرفی ، در سنین رشد انسان ایجاد می شود. رشد سریع سیستم های بدن در جنین و نوزاد انسان و کودکان خردسال، از اهمیت بالایی برخوردار است.  فلزات سنگین در آب آشامیدنی کودکان،نوزادان و خردسالان می تواند اختلال در یادگیری و کندذهنی، حافظه کم، آسیب  سیستم عصبی و مشکلات حرکتی مانند بیش فعالی یا تشنج در آنها شود. فلزات سنگین آسیب های جبران ناپذیر مغزی در موارد غلظت شدید ایجاد میکند. کودکان در مقابل بزرگسالان در خطر بیشتری ناشی از وجود فلزات سنگین در مواد غذایی و آشامیدنی هستند و دلیل این مورد مصرف بیشتر آب و غذا نسبت به وزنشان است

حتما بخوانید: املاح مفید موجود در آب

فلزات سنگین موجود در آب از کجا می آیند؟

یکی از مبداء های وارد شدن فلزات سمی به ذخایر آب ، فاضلاب های شهری  و زباله های می باشد. زیاد شدن جمعیت شهر ها و پیشرفت صنایع در کنار آنها، یکی از علت های اصلی زیاد شدن آلودگی ها مخصوصا فلزات سنگین می باشد.

بیشتر از پنجاه عنصر  که می توانند در گروه فلزات سنگین دسته بندی شود که 17 مورد از آنها در گروه سمی ترین این عنصر ها جای می گیرند. اندازه سمی بودن این عنصر ها می تواند به نوع فلز و نقش زیستی آن در سیکل حیات اشاره کرد .

بیشترین فلز هایی که در مسموم شدن انسان تاثیر بیشتری دارندتشکیل شده اند از:

  • جیوه
  • سرب
  • آرسنیک
  • کادمیوم

و دیگر فلزات سنگین موجود در آب آشامیدنی مانند کروم، روی و مس به مقدار کم برای بدن انسان لازم هستند ولی این عناصر در اندازه زیاد می توانند  مسمومیت ایجاد کند.

  • صنایع ریخته گریکارخانجات ذوب فلزات
  • کارخانجات آبکاری
  • کوره های زباله سوزی
  • پسماندهای صنایع و معادن
  • لوله کشی های قدیمی شهری
  • و …

دلایل دیگر افزایش فلزات سنگین در آب آشامیدنی هستند.

حتما بخوانید: حذف فلوراید از آب

خطرات زیست محیطی و سلامتی

فلزات سنگین جزئی طبیعی از پوسته زمین هستند. این فلزات قابل تخریب شدن نیستنند و به اندازه کم  با غذا و آب و هوا وارد بدن ما انسانها و سایر جانداران می شوند.

همان طور که گفته شد عنصر هایی مانند مس، سلنیوم، روی برای محافظت از متابولیسم بدن انسان ضروری هستند. ولی میزان بالای همین عناصر می توانند باعث  مسمومیت شود.

حتما بخوانید: تاثیر آب بر سلامت و رشد مو ها

خطرات آنتیموان

آنتیموان از فلزات سنگین موجود در آب است که در ترکیب با تری اکسید آنتیمون، به عنوان یک بازدارنده شعله استفاده شده و میتواند در:

رنگدانه ها

 سرامیک

باتری ها

و شیشه یافت شود.

بودن در معرض غلظت بالای آنتیموان برای زمان کوتاه باعث موارد زیر میشود:

استفراغ

تهوع،

و اسهال

حتما بخوانید: سر درد ناشی از کم آبی

خطرات کادمیوم

 ماده ای شیمیایی می باشد و زمانی که توسط یک موجود زنده جذب شود، برای سال های زیادی در بدن باقی می ماند سپس دفع می شود.

در انسان، قرار گرفتن بلند مدت در معرض این ماده شیمیایی باعث اختلال در عملکرد کلیه ها میشود. قرار گرفتن در معرض بالا می تواند باعث  انسداد ریه شود . کادمیوم باعث نقص های استخوانی در انسان و حیوان میشود. همچنین میتوان به افزایش فشار خون اشاره کرد.

حتما بخوانید: آب مناسب برای رشد گیاهان آپارتمانی

خطرات کروم

 آلیاژهای فلزی و رنگدانه ها برای استفاده وساخت رنگ، سیمان، کاغذ، لاستیک و … استفاده می شود. قرار گرفتن در معرض کم می تواند باعث خسارات پوستی و اجاد زخم شود. قرار گرفتن در معرض بلند مدت می تواند باعث موارد زیر میشود:

آسیب به کلیه

آسیب به کبد 

آسیب به توده های عضلانی

اختلال درگردش خون شود.

حتما بخوانید: آب در ادیان مختلف آب و اهمیت آن

خطرات مس

مس برای حیات انسان ضروری میباشد، ولی در مقادیر  زیاد  باعث کم خونی، آسیب کبد و کلیه و تحریک معده و روده می شود

جمع بندی:

ما به چند مورد از خطرات این فلزات سنگین موجود در آب بر محیط زیست و بدن انسانها و ما بقی جانداران اشاره کردیم و در باره آن توضیح دادیم ولی بی شک بدانید تمامی فلزات سنگین و بسیاری دیگر که حتی در آب آشامیدنی روز مره شما وجود دارد در طولانی مدت باعث ایجاد بیماری های ناگواری در شما میشود و سلامتی شمارا با خطر جدی مواجه میکند.

بی شک بهترین راه حل برای حذف فلزات سنگین از آب ، استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی روش RO ، اسمز معکوس است که آبی گوارا و فاقد هرگونه فلزات سنگین و آلودگی را به شما ارائه خواهد کرد.
شما میتوانید برای دریافت مشاوره و یا پاسخ سوالهایتان در زمینه سیستم های تصفیه آب از طریق لینک های یاد شده و یا شماره های تماس ، با کارشناسان تصفیه کده در تماس بوده و سوالات خودتان را مطرح کنید.


دیدگاهتان را بنویسید