هوزینگ ممبران یا محفظه ممبران چیست ⁉

هوزینگ ممبران
محفظه ممبران

محفظه یا هوزینگ ممبران.

هوزینگ ممبران یا محفظه ممبران چیست ؟

هوزینگ ممبران یا محفظه ممبران ، در دستگاه تصفیه آب خانگی و تصفیه آب نیمه صنعتی عموما محفظه‌ای است از جنس فایبرگلاس بوده و در دستگاه های صنعتی معمولا از جنس استیل است و به آن پرشروسل نیز میگویند.
این قطعه که توان تحمل فشار بالا آب را داراست وظیفه نگهداری و محافظت از ممبران را به عهده دارد.

پوسته ممبران یا پرشروسل به‌اندازه ممبران و با توجه به کارکرد آن ساخته ‌شده و ساختاری متناسب با شکل ممبران مد نظر و مورد نیاز دارد.

درسیستم های صنعتی دو انتهای آن قطعه‌ای به نام درب وجود دارد که مجراهای ورود و خروج آب به ممبران در آن طراحی شده است به‌ نحوی که ممبران را به‌ سادگی آب‌بند نموده و سبب ایجاد فشار مثبت در داخل ممبران می‌گردد.

انتهای محفظه ممبران در دستگاه های خانگی و نیمه صنعتی دارای دو اتصال و در واقع خروجی است که یکی پساب را به فاضلاب هدایت کرده و دیگری دارای سوپاپ یکسوساز بوده و آب سالم و شرب را به درون مخزن ذخیره هدایت میکند و از برگشت آب جلوگیری به عمل می آورد.

پوسته ممبران در چه مواردی استفاده می شود

می توان در موارد زیر استفاده کرد :

سیستم آب شیرین کن،
تصفیه آب اسمزمعکوس یا Ro, صنایع و سیستم های نمک زدایی از آبدریا ، اولترافیلتراسیون ، نانوفیلتراسیون و ……

تفاوت انواع هوزینگ و پرشروسل ها در جنس پوسته ، ورودی و خروجی مواد ، محدوده عملکرد فشار ، محدوده عملکرد دما ، محدوده عملکرد PH ، اندازه و محل قرارگیری پورت های ورودی و خروجی می باشد.

عمر مفید هوزینگ ممبران با توجه به میزان سختی آب ورودی به دستگاه متفاوت است و اگر تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب به موقع انجام شود طول عمری بیشتر خواهد داشت البته نمیتوان از تاثیر کیفیت در طول عمر این قطعه چشم پوشی کرد.به اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید