هوزینگ ممبران یا محفظه ممبران چیست ⁉

هوزینگ ممبران
محفظه ممبران

محفظه یا هوزینگ ممبران.

هوزینگ ممبران یا محفظه ممبران چیست ؟

هوزینگ ممبران یا محفظه ممبران ، در دستگاه تصفیه آب خانگی و تصفیه آب نیمه صنعتی عموما محفظه‌ای است از جنس فایبرگلاس بوده و در دستگاه های صنعتی معمولا از جنس استیل است و به آن پرشروسل نیز میگویند.
این قطعه که توان تحمل فشار بالا آب را داراست وظیفه نگهداری و محافظت از ممبران را به عهده دارد.

پوسته ممبران یا پرشروسل به‌اندازه ممبران و با توجه به کارکرد آن ساخته ‌شده و ساختاری متناسب با شکل ممبران مد نظر و مورد نیاز دارد.

درسیستم های صنعتی دو انتهای آن قطعه‌ای به نام درب وجود دارد که مجراهای ورود و خروج آب به ممبران در آن طراحی شده است به‌ نحوی که ممبران را به‌ سادگی آب‌بند نموده و سبب ایجاد فشار مثبت در داخل ممبران می‌گردد.

انتهای محفظه ممبران در دستگاه های خانگی و نیمه صنعتی دارای دو اتصال و در واقع خروجی است که یکی پساب را به فاضلاب هدایت کرده و دیگری دارای سوپاپ یکسوساز بوده و آب سالم و شرب را به درون مخزن ذخیره هدایت میکند و از برگشت آب جلوگیری به عمل می آورد.

پوسته ممبران در چه مواردی استفاده می شود

می توان در موارد زیر استفاده کرد :

سیستم آب شیرین کن،
تصفیه آب اسمزمعکوس یا Ro, صنایع و سیستم های نمک زدایی از آبدریا ، اولترافیلتراسیون ، نانوفیلتراسیون و ……

تفاوت انواع هوزینگ و پرشروسل ها در جنس پوسته ، ورودی و خروجی مواد ، محدوده عملکرد فشار ، محدوده عملکرد دما ، محدوده عملکرد PH ، اندازه و محل قرارگیری پورت های ورودی و خروجی می باشد.

عمر مفید هوزینگ ممبران با توجه به میزان سختی آب ورودی به دستگاه متفاوت است و اگر تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب به موقع انجام شود طول عمری بیشتر خواهد داشت البته نمیتوان از تاثیر کیفیت در طول عمر این قطعه چشم پوشی کرد.دیدگاهتان را بنویسید