ویژگی های آب آشامیدنی سالم

ویژگی های آب آشامیدنی سالم

ویژگی های آب آشامیدنی سالم
ویژگی های آب آشامیدنی سالم

مفدمه:

امروزه با توجه به آلودگی های موجود در منابع آبی و افزایش مصرف آب در سراسر کشور مقررات بر زباله های صنعتی و آلودگی آبهای صنعتی متمرکز شده است و تصفیه خانه ها با آن سازگار شده است تا آبی که از سیستم خارج می شود فاقد آلودگی صنعتی باشد در نهایت از تکنیکهایی مانند هوادهی لخته سازی و جذب کربن فعال استفاده شده تا کیفیت آب افزایش یابد.باید در مواقعی که یک منبع آب آلوده به ترکیب شیمیایی و یا رادیولوژیکی است باید از ورود آب این منبع به تصفیه خانه اجتناب کرد .

ویژگی های آب آشامیدنی سالم

وجود یک ماده شیمیایی در آب که بتواند در کوتاه مدت خطر آفرین باشد کمتر اتفاق می‌افتد اما اگر چنین اتفاقی افتاد باید پیش از ورود این آلودگی به تصفیه خانه ای جلوی آن را گرفت از طرفی آب با عبور از زمین ذرات خاکی میکروب ها مواد آلی و مواد معدنی محلول را جذب میکند اما اگر این ترکیبات مشکلی داشته باشند نباید وارد چرخه تصفیه‌خانه شوند؛ اما آب سالمی که وارد تصفیه‌خانه می‌شود در ابعاد میکروسکوپی دارای ترکیبات مختلفی است که بر کیفیت آب تاثیرگذارند و احتمال آلودگی دارند این ترکیبات به دو دسته کلی میکروبی و شیمیایی تقسیم بندی می شوند عامل هایی که روی سلامتی انسان تاثیر گذار هستند اغلب شامل های میکروبی است که منشا عوامل بیماری زایی همچون باکتری ها ویروس ها تک یاخته ها و انگل ها هستند که باید در مراحل تصفیه از آب آشامیدنی حذف شوند. کیفیت آب هایی که آلوده به عوامل میکروبی شده باشند اغلب به سرعت و در محدوده وسیعی تغییر شکل می‌دهد و مصرف چنین آبی می‌تواند باعث شیوع بیماری های ناشی از آب شود که توسط دستگاه های تصفیه آب و انواع سامانه های گندزدایی کنترل و حذف می‌شوند.

حتما بخوانید : فواید آب سالم برای بدن

آزمایش های شیمیایی بر روی آب

انجام آزمایش های شیمیایی و تعیین پارامترهای اصلی توسط آزمایشگاه‌های مجهز انجام می‌شود این آزمایش‌ها یکی از فعالیت های اساسی و ضروری کنترل کیفی در تمامی شرکت های آب و فاضلاب می باشد پس از انجام آنالیز برای هر منبع تامین آب ها یک سری داده ها و نتایج به دست می‌آید که در بیشتر موارد این داده ها باید توسط اپراتور تحلیل شوند.
رسیدن به شناخت صحیح و جامع به وسیله این داده ها مشکل و در عین حال مستلزم صرف وقت زیادی می باشد اما باید انجام شود.
در نهایت هزینه زیادی در بخش آزمایشگاهی هر شرکت آب و فاضلاب صرف می شود تا آب کنترل شده و تا حدود امکان آلودگی آن کنترل شود و سپس به دست مردم برسد اما در مسیر انتقال ممکن است کیفیت آب تغییر کند لذا آبی آشامیدنی و با کیفیت مناسب است که بتوان بدون اثر منفی کوتاه مدت یا بلند مدت آن را آشامید.

حتما بخوانید : آموزش دستگاه الکترولایزر

شیوع بیماری های ناشی از آب

آبی که آزمایش نشود به راحتی امکان ایجاد بیماری را دارد؛
شیوع بیماری های ناشی از آب که هنوز در سرتاسر دنیا به طور متداول رخ می دهد در اثر تصفیه ناکافی آب ایجاد می گردد در بعضی واقع منبع آلودگی شناخته شده نیست به عنوان مثال شیوع سالمونلا در یکی از شهر های کالیفرنیا در دهه ۱۹۶۰ حدود ۱۸ هزار نفر را آلوده ساخت همه بیماران ناقل سلمونلا بودند؛ اولین متهم منابع تامین آب شهر بود چرا که سالمونلا در چند نمونه آبی یافت شده بود از این موارد در جهان بسیار است .
در بسیاری از نقاط جهان دسترسی راحت و ارزان به آب آشامیدنی وجود ندارد در این مناطق بیشتر افراد از آب‌هایی استفاده می‌کنند
که یا دارای میکروب و آلودگی هستند یا به سبب داشتن املاح و ذرات بیش از اندازه در طولانی مدت برای بدن خطرآفرین هستند.

ویژگی های آب آشامیدنی سالم و تاثییر جمعیت بر روی آن

با افزایش جمعیت و پیشرفت صنعت نیاز به مصرف آب بیشتر از گذشته شده است و از طرفی علاوه بر کاهش منابع آب در جهان به دلیل افزایش جمعیت و البته فعالیت‌های انسان شاهد آلوده تر شدن این منابع نیز هستیم.
استفاده بیشتر از آب تولید بیشتر فاضلاب را در پی دارد رها کردن کردن فاضلاب در آب بدون تصفیه کردن در طبیعت باعث آلودگی منابع آب میشود.

حتما بخوانید : تنش آب در تهران

آب مصرفی در تهران

تهران شامل بررسی آب از لحاظ فیزیکی و مواد معلق موجود در آب می باشد و آزمایش شیمیایی این آب شامل تعیین غلظت کاتیون ها و آنیون های آب و پساب شامل نیتریت نیترات و سولفات سدیم پتاسیم فسفات و کربنات بی کربنات آمونیوم آمونیاک و همچنین کلیه فلزات سنگین شامل آهن مس و منگنز است.

نتیجه گیری:

به خاطر حذف ناخالصی ها توسط دستگاه تصفیه آب خانگی میتوانید آب را با خیالی آسوده مصرف کرد .
اما باید در نظر داشت مصرف زیاد آب کمبود منابع آب را در پی خواهد داشت و کم شدن منابع آبی منجر به آلوده شدن آب شهر خواهد شد و بهترین راه برای حفظ کیفیت آب مصرف بهینه این منابع است.
باید هوای آب شهری را که در آن زندگی می‌کنیم داشته باشیم


دیدگاهتان را بنویسید