‌چرا در صنعت کشاورزی تصفیه آب ضرورت دارد؟

‌اهمیت تصفیه آب در صنعت کشاورزی

‌اهمیت تصفیه آب در صنعت کشاورزی

‌اهمیت تصفیه آب در صنعت کشاورزی

به طور کلی موارد مصرف آب در صنعت کشاورزی مربوط به مراحل کاشت و داشت، سم پاشی، کود دهی و شستشوی محصولات می باشد. کیفیت آب مورد استفاده در کیفیت محصولات تأثیر می گذارد و آب‌ های سطحی اگر دارای املاح و ناخالصی باشند با گذشت زمان pH و ترکیبات خاک را تغییر می دهند و ممکن است حاصلخیزی آن را کم کنند.

اگر از آب های سطحی برای آبیاری مزارع و گیاهان استفاده شود، پس از مدتی ذرات جامد و آشغال هایی که در آب وجود دادند در زمین ها متراکم می شوند که هم برای رشد گیاه مشکلاتی را ایجاد می کنند و هم مانع رسیدن هوا به خاک و ریشه گیاهان می شوند. به علاوه این آشغال ها خود جایگاهی برای رشد انواع باکتری ها و قارچ ها ایجاد می کنند بنابراین لازم است قبل از استفاده از آب سطحی ابتدا آشغال های آن گرفته شود.

حتما بخوانید : مخزن دستگاه تصفیه آب

مضرات شوری آب در کشاورزی

  1. شوری خاک مانع از جوانه زدن بذرهای گیاهان می‌شود، به طوری که در سطح یک مزرعه با خاک شور، قسمت‌های بدون بوته به چشم می‌خورد و بقیه بوته‌ها رنگ سبز ـ آبی تیره خواهند داشت.
  2. شوری زیاد خاک باعث تغییر رنگ و سوختگی برگ‌ها و خشک شدن حاشیة آنها می شود و به عبارتی گیاه را مسموم می ‌کند.
  3. به دلیل غلظت بالای نمک در خاک‌های شور، گیاهان نمی‌توانند به راحتی آب جذب کنند؛ در نتیجه، رشد آنها کم و یا متوقف می‌گردد.
  4. در خاک‌های شور باید مقدار آب آبیاری مصرف شده بیشتر از آب آبیاری خاک‌های غیرشور باشد؛ زیرا با این عمل، نمک‌های خاک آبشویی نمی‌شود.
  5. حساسیت گیاهان دائمی مانند درختان میوه به شوری خاک، بیشتر از محصولات زراعی است.
  6. کشاورزان و باغداران گرامی؛ فراموش نکنید که دانستن میزان شوری خاک مزرعه و باغ، شما را در جهت استفاده بیشتر از آنها کمک می‌کند.‌


    💥تصفیه کده آماده ارائه انواع خدمات در زمینه دستگاه تصفیه آب و ابزار مصرفی مربوطه میباشد.


دیدگاهتان را بنویسید