آلودگی حرارتی آب

آلودگی حرارتی آب

آلودگی حرارتی آب

آلودگی حرارتی آب چیست؟

آلودگی حرارتی آب زمانی اتفاق می افتد که سازمان ها، کارخانه ها و ارگان های صنعتی و دیگر صنایع، آب را از طبیعت بگیرند و به حالتی گرمتر و یا سردتر از دمای اولیه آن هنگام دریافت در بیاورند.

آبی که توسط انسان ها از طبیعت گرفته میشود باعث کاهش سطح اکسیژن آن شده و باعث اثرات مخربی بر محیط زیست میشود ولی اگر نگاه دقیق تری به این موضوع کنیم کاهش اکسیژن فقط یکی از عوامل مخربی میباشد که توسط انسان ها ایجاد میشود. در ادامه با تصفیه کده همراه باشید که با تمامی این تاثیرات آشنا شوید.

آلودگی حرارتی به افزایش یا کاهش دمای آب گفته میشود که به صورت طبیعی در دریاچه ها، برکه ها، رودخانه ها و دیگر منابع آبی که بر روی کره زمین بر وجود دارد گفته میشود که این تغییر دما هنگامی رخ میدهد که گیاهان یا ماشین آلات صنعتی آب را از طبیعت گرفته و با افزایش یا کاهش دما ، همان آب را دوباره به طبیعت باز گردانند.

حتما بخوانید: آب مناسب برای رشد گیاهان آپارتمانی

علل آلودگی حرارتی آب

این یک جنایت برای محیط زیست میباشد و اگر به دنبال مجرم هستید باید به سراغ گیاهان صنعتی و فراورده های آن و ماشین آلات صنعتی بروید که برای ادامه کار  از آب برای خنک کردن یا گرم کردن خود استفاده میکنند.

البته دولت های جهان از تاثییرات مخرب این فرایند آگاه شده اند و گام های مثبتی در این زمینه برداشته اند ولی با این حال اثرات مخربی که این آلودگی ها در گذشته بر محیط زیست گذاشته است هنوز باقیست در ادامه مقاله به علت های این آلودگی میپردازیم

تولید انرژی و گیاهان صنعتی

تولید گیاهان صنعتی یکی از عوامل مهم  آلودگی حرارتی آب  میباشد که آب را از نزدیک ترین منابع دریافت میکند و برای تولید بیشتر این گیاهان و برای خنک کردن ماشین آلات صنعتی که وظیفه کاشت، داشت و برداشت این گیاهان را دارند استفاده میشود.

حتما بخوانید: دبی آب چیست ؟

فرسایش خاک

از عوامل مهم دیگر فرسایش  خاک میباشد . این اتفاق باعث میشود منابع آبی بیشتر در معرض نور و گرمای خورشید قرار بگیرند و گرم تر شوند.

افزایش میکرو ارگانیسم های بی هوازی و درجه حرارت بالا ادامه حیات را برای موجودات هوازی و آبزی بدتر میکند.

جنگل زدایی

این گیاهان هستند که از تابش مستقیم نور آفتاب بر حوزچه ها و منابع آبی روی کره زمین جلو گیری میکنند و با کم شد تراکم یا از بین رفت آن همان اتفاقی که در فرسایش خاک اتفاق می افتد در اینجا تکرار میشود.

عوامل طبیعی

این فقط انسان ها نیست که دمای آب را افزایش میدهند عوامل طبیعی نیز باعث وقوع این امر میشوند ولی کار طبیعت با کار انسان متفاوت است گرمایی که طبیعت به آب میدهد بر خلاف انسان ها باعث حفظ تعادل طبیعی دمای آب میشود. آتشفشان ها و تابش های خورشیدی را میتوان از عوامل طبیعی آلودگی حرارتی آب به شمار آورد

حتما بخوانید: فلزات سنگین موجود در آب آشامیدنی

اثرات الودگی حرارتی

هنوز هم در بین دانشمندان در باره آلودگی حرارتی آب اختلاف نظر هایی وجود دارد ولی این که تمامی آنها این آلودگی را مخرب میدانند شکی نیست حال که با علت های این آلودگی پنهان آشنا شده اید بد نیست که باتاثیراتی که بر روی اکوسیستم و موجوداتی که برای زندگی در این اکوسیستم ها تکامل یافته اند آشنا شوید

کاهش سطح اکسیژن

حرارت بالا مقدار اکیسژن محلول در آب را کاهش میدهد. به طور کلی آب گرم اکسیژن کمتری از آب سرد در خود دارد

افزایش آلودگی حرارتی آب و کاهش اکسیژن آب، باعث افزایش میکرو ارگانیسم های بی هوازی و خفگی آبزیان و مختل شدن زندگی دوزیستان میشود. همچنین آب گرم باعث میشود که جلبک ها تمامی سطح و کف  آب را بپوشانند و سطح اکسیژن آب را کاهش دهند.

افزایش سموم

استفاده از آب در صنایع همواره باعث ورود ناخالصی هایی به درون آب میشود این آب پس از رها سازی در طبیعت ممکن است حاوی مواد شیمیایی و آلودگی های رادیو اکتیوی باشد که تاثیرات وحشتناکی بر اکوسیستم میگذارد.

حتما بخوانید: مخزن دستگاه تصفیه آب

از بین رفتن تنوع زیستی

همان گونه که میدانید با تغییر دمای یک اکوسیستم بسیاری از جانداران از جمله جانداران خون سرد دیگر توان زندگی در این شرایط را ندارند و کم کم شرایط طبیعی موجودات جدیدی را در آن اکوسیستم جایگزین میکند که این امر باعث از بین رفتن و همگون شدن تنوع زیستی میشود.

مهاجرت

همون طور که در بالا گفته شد با تغییر دمای اکوسیستم بسیاری از جانداران مجبور به محاجرت میشوند و این فقط ظاهر داستان میباشد. اکوسیستم یک زنجیره منظم از زندگی میباشد که انواع زندگی جانوری را در خود جای داده است که تمایی موجودات آن از شکار تا شکار چی را به هم وابسته کرده است اگر حتی یک جانور از این زنجیره منظم کم شود اکوسیستم دچار بی نظمی شده و در نهایت از هم فرو می پاشد.


دیدگاهتان را بنویسید