آیا آب رسانا است؟

آیا آب رسانا است؟

آیا آب رسانا است؟

آیا آب رسانا است ؟

آبی که خالص است رسانا نیست و یک هدایت کننده ضعیف برق است. ولی یون‌ های باردار و یا ناخالصی های موجود در آب است که آن را به یک رسانا و هادی بسیار خوب الکتریسیته تبدیل کرده است.

آب مواد بسیاری را در خود حل می‌کند به همین علت به عنوان حلالی خوب شناخته می‌شود. در بسیاری موارد آب را به اشتباه به عنوان حلال جهانی میشناستد برای این که توانایی دارد مواد زیادی را از هر ماده ای به صورت محلول در خود حل و نگهداری کند.

آب مصرفی روزانه در خود مقداری مواد محلول دارد. تفاوتی ندارد که منبع این آب از کجا باشد… شیر آشپزخانه، استخر یا هر مکان دیگری حاوی مقدار قابل توجهی مواد محلول، مواد شیمیایی و مواد معدنی است . در واقع دور از ذهن است که آب مصرفی شما خالص و کامل باشد و بدون همه موادمعدنی، نمک‌هاو ناخالصی‌ ها باشد و به همین علت است که آب را رسانا یا هادی جریان الکتریسته می‌دانند اما آب خالص خاصیت رسانایی الکتریکی ندارد. به مثال زیر توجه کنید.

حتما بخوانید: سختی آب TDS چیست؟

 آب قند رسانا نيست، اما آب نمک هادی و رسانا است برای این که در آب نمک رسانايي در اثر وجود يونها و الکترون آزادایجاد میشود که توانایی انتقال بار براي آنها وجود داشته باشد. در آب قند، مولکول هاي قند که خنثی می باشد توسط پيوند های هيدروژني در بين مولکول هاي آب پخش شده است و یون یا الکترون بارداری که توانایی حرکت الکترون ها را داشته با شد وجود ندارد، در حالی که چون آب حاوی نمک دارای يون های مثبت و منفي سديم و کلريد است، امکان حرکت و انتقال ذره هاي باردار وجود دارد و به همین دلیل الکتريسيته انتقال میابد.

رسانایی الکتریکی چیست؟

رسانای الکتریکی اینگونه تعریف میشود میزان جریان الکتریکی که یک ماده توانایی حمل آن را دارد. 

برخی از رسانا های الکتریکی که ضعیف می باشند:

لاستیک،

شیشه،

پلاستیک،

چوب خشک،

الماس،

هوا و آب خالص.

حتما بخوانید: تصفیه آب چاه برای آشامیدن

نکات هدایت الکتریکی آب

هادی یا رسانا بودن  آب، به املاح و ترکیبات موجود در آن بستگی دارد؛ هر چقدر آب، به آب خالص نزدیک تر باشد، هدایت الکتریکی یا رسانایی آن کمتر می شود، زیرا یونی وجود ندارد که باعث انتقال الکتریکی بشود

 آب مقطر و آب خالص، در دسته آب های نارسا و غیر هادی قرار میگیرند ولی آب هایی مانند آب دریا، آب دریاچه، آب تصفیه شده شیر، آب چاه، آب فاضلاب و…  بر اساس میزان املاح و ترکیباتی که در آنها محلول میباشد میتوانند هدایت الکتریکی داشته باشند

اگر آب را تقطیر کنیم، می توانیم آب بدون هدایت الکتریکی یا نا رسنا داشته باشیم.


 

دیدگاهتان را بنویسید