جریان لابرادور چیست ؟

جریان لابرادور چیست ؟

جریان لابرادو چیست ؟
جریان لابرادو چیست ؟

تعریف جریان لابرادور

جریان لابرادور یک جریان سطحی در اقیانوس اطلس شمالی است که از تنگه دیویس (Davis) سرچشمه می گیرد، جایی که به عنوان ادامه جریان گرینلند غربی و جریان جزیره بافین آغاز می شود سپس از آنجا در امتداد سمت غربی دریای لابرادور  به سمت جنوب جریان دارد. این جریان از امتداد سواحل لابرادور، نیوفاندلند و ساحل شرقی نوا اسکوشیا در کانادا می گذرد. جریان لابرادور یک جریان سرد با شوری کم است و حداکثر عمق آن به حدود 2000 فوت یا 600 متر می رسد و حجم آبی بین 3.500.000 تا 5.400.000 متر مکعب را همراه کوه های یخ متعددی را به سمت جنوب می برد.

 

حتما بخوانید: فلزات سنگین موجود در آب آشامیدنی

نقش جریان لابرادور در تاریخ چیست ؟

جریان لابرادور همیشه به عنوان عامل تعیین کننده الگوهای آب و هوایی نواحی ساحلی شرقی کانادا عمل کرده است. در این جریان ماهی‌های مهم تجاری مانند ماهی های اقیانوس اطلس رشد و نمو میکنند که ماهیگیری تجاری در مقیاس بزرگ را در این منطقه ایجاد کرده است. جریان لابرادور همچنین مسئول تعدادی از بلایای بزرگ دریایی در گذشته شناخته شده است. کوه های یخ و ورقه های یخی موجود در دریا که توسط این جریان حمل می شود اغلب منجر به غرق شدن کشتی های متعدد از جمله غرق شدن کشتی بد اقبال R.M.S شده است. تایتانیک نیز در بهار 1912، در آب های سرد جریان لابرادور در سواحل نیوفاندلند. به علت مه ایجاد شده در منطقه، و عدم دید کافی با کوه یخ برخورد و به اعماق آب ها فرو رفت و  همچنین سرنوشت بسیاری از کشتی های ناوبری و تجاری را در گذشته دست خوش تغییر قرار داده است .

 اهمیت تجاری جریان لابرادور چیست ؟

جریان لابرادور نقش مهمی در تأثیرگذاری بر آب و هوای استان های کانادا که در مسیر آن قرار دارند، ایفا می کند. شوری نسبتاً کمتر جریان در مقایسه با آب‌های بخش‌های مرکزی اقیانوس اطلس، آب را به راحتی در معرض یخ زدگی قرار می‌دهد بنابراین، آب های سرد جریان لابرادور تأثیر معتدلی بر آب و هوای سرزمین های و شهر های ساحلی که در مسیر آن دارد ایفا میکند و تابستان ها را خنک تر و زمستان ها را به شدت سرد می کند کوه های یخ متعدد در مسیر جریان لابرادور اغلب به عنوان مانعی برای عبور امن کشتی ها عمل می کنند. با این حال، خلوص همین کوه های یخ، آنها را به منبع تجاری جذابی از آب خالص تبدیل کرده است و همچنین تعداد زیادی از گردشگران را برای تماشای کوه یخ به منطقه جذب می کند.

 

حتما بخوانید: تصفیه آب خانگی

ایجاد زیستگاه و تنوع زیستی

دمای آب جریان لابرادور معمولاً زیر 32 درجه فارنهایت (0 درجه سانتیگراد) حفظ می شود و آبهای آن دارای شوری بین 30 تا 34 قسمت در 1000 است این آب‌های سرد با جریان سریع به طور طبیعی از تنوع آبزیان، از جمله گونه‌های ماهی مانند ماهی کاد، پولیس آمریکایی، کاپلین و هالیبوت گرینلند و همچنین بی مهرگانی مانند خرچنگ برفی و میگوی شمالی حمایت می‌کنند.

فوک ها و نهنگ های قاتل پستانداران آبزی و شکارچی بزرگ اکوسیستم های فعلی لابرادور هستند با این حال، صید بی رویه در چند دهه گذشته گونه های ماهی منطقه را به شدت کاهش داده است و همین عامر باعث افزایش جمعیت در بین بی مهرگان شده است بنابراین، ماهیگیری در منطقه به سمت صید میگو و خرچنگ برفی در مقیاس بسیار بزرگ رفته است

تغییرات اقلیمی

آب و هوای شرق کانادا و شمال اروپا به ترتیب به جریان لابرادور و جریان گلف استریم وابسته است. از آنجایی که تغییرات اقلیمی تهدیدی برای کاهش نیرو و قدرت جریان لابرادور است، جریان گلف استریم به سمت شمال غربی اقیانوس اطلس منحرف خواهد شد و تاثیرات این جریان در شمال اروپا را کاهش می دهد این امر باعث ایجاد آب و هوای سردتر در منطقه خواهد شد، زیرا دیگر تأثیر گرمایش جریان گلف استریم وجود ندارد. با این حال، تضعیف جریان لابرادور منجر به زمستان‌های ملایم‌تر در استان‌های شرقی کانادا خواهد شد علاوه بر این، ذوب مداوم یخ های قطب شمال به دلیل گرمایش جهانی، آب های بیشتری را وارد جریان لابرادور می کند، سرعت آن را کاهش می دهد، در نتیجه مهاجرت فک ها و نهنگ های سفید را تحت تاثیر قرار می دهد.


دیدگاهتان را بنویسید