جریان کوروشیو چیست ؟

جریان کوروشیو چیست ؟

The Kuroshio Current

آب های جریان کوروشیو در شمال غربی اقیانوس آرام گرما، نمک و مواد آلی و معدنی را از جنوب به شمال منتقل می کند و اکوسیستم اقیانوس را شکل می دهد.

جریان کوروشیو چیست ؟

در تصاویر ماهواره ای، جریان کوروشیو شبیه یک شریان است. در واقع، ویژگی‌های آن از صنعت بزرگ ماهیگیری در ژاپن پشتیبانی می‌کند، بر آب و هوای محلی تأثیر می‌گذارد و به عنوان یک مخزن اصلی دی اکسید کربن عمل می‌کند. توجه داشته باشید که این نقشه با جهت شمال به سمت گوشه بالا سمت راست است. مجمع الجزایر ژاپن در سمت راست بالا، سواحل چین در بالا سمت چپ و فیلیپین در سمت چپ پایین قرار دارند.

درباره جریان کوروشیو بیشتر بدانید

جریان کوروشیو یکی از اصلی ترین جریان های اقیانوسی است. از شرق فیلیپین شروع می شود و سپس در جهت شمال شرقی از تایوان و ژاپن می گذرد. و در ضلع غربی  اقیانوس آرام شمالی جهت عقربه های ساعت را تشکیل می دهد. کتاب جدیدی که به تازگی توسط AGU منتشر شده است، پویایی های فیزیکی، بیوژئوشیمیایی و اکوسیستم جریان کوروشیو را بررسی می کند. در اینجا، یکی از ویراستاران توضیح می‌دهد که چه چیزی این جریان اقیانوسی خاص را بسیار جالب می‌کند و چه تحقیقات بیشتری برای درک بهتر ویژگی‌ها و تأثیرات آن لازم است.

حتما بخوانید : ازن چیست ؟

برخی از ویژگی های کلیدی جریان کوروشیو چیست؟

جریان کوروشیو چیست ؟

آب سطحی کوروشیو به سرعت حرکت می کند و گرما، نمک، مواد آلی و معدنی را از جنوب به شمال منتقل می کند.آب های سطحی جریان کوروشیو گرم و شور است. این به این دلیل است که کوروشیو از مناطق استوایی شروع می شود، جایی که جریان استوایی شمالی به سمت غرب به مرز غربی اقیانوس آرام شمالی می رسد.

آب سطحی کوروشیو به سرعت با سرعت حدود دو متر در ثانیه حرکت می کند و مقدار زیادی گرما، نمک، مواد آلی و معدنی را از جنوب به شمال منتقل می کند.

رگه های آب گرم را می توان به وضوح در تصاویر ماهواره ای در فصل بهار مشاهده کرد. آب تقریباً شفاف به نظر می رسد زیرا هیچ موجود کوچک شناور دریایی وجود ندارد، و به این دلیل است که آب های سطحی منشاء کوروشیو از نظر مواد مغذی ضعیف هستند. با وجود شرایط نامناسب مواد مغذی، بسیاری از گونه های ماهی دریایی از منطقه کوروشیو برای تخم ریزی و مهاجرت خود استفاده می کنند. که این به “پارادوکس کوروشیو” معروف است.

حتما بخوانید : جریان لابرادور چیست ؟ 

این جریان اقیانوسی چگونه بر زندگی در مجمع الجزایر ژاپن تأثیر می گذارد؟

تأثیر فیزیکی اصلی بر آب و هوای محلی است زیرا دمای هوا توسط گرمای  آب های سطح اقیانوس کنترل می شود.

از آنجایی که جریان کوروشیو آب گرم تری را از جنوب به شمال حمل می کند، گرمای منتقل شده اغلب باعث ایجاد ابرها می شود و احتمال بارش باران را افزایش می دهد و مسیر طوفان ها را تغییر می دهد.

به عنوان مثال، اگر کوروشیو در طول فصل زمستان پیچ و تاب زیادی داشته باشد، مسیرهای کم فشار به سمت جنوب در نزدیکی جزیره هونشو تغییر می‌کنند و به نوبه خود احتمال بارش برف در توکیو را افزایش می‌دهند.

کوروشیو همچنین دارای اهمیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مهمی در ژاپن است. آب های غنی که وجود دارد، از صنعت بزرگ ماهیگیری حمایت می کند آن هم در جامعه ای که ماهی منبع اصلی پروتئین در رژیم غذایی ساکنین است. علاوه بر این، بسیاری از گونه های کوروشیو، مانند ماهی تن، خرچنگ و پوسته عمامه در مراسم سنتی در زیارتگاه ها ارائه می شود.

جریان کوروشیو چیست ؟

آیا توضیحی برای “پارادوکس کوروشیو” وجود دارد؟

دلیل یافتن ذخایر غنی ماهی در آب های فقیر از مواد مغذی برای بسیاری از دانشمندان اقیانوس یک سوال قانع کننده بوده است. کلید کشف این معما ممکن است در زیر آب های ضعیف و مواد مغذی موجود در سطح باشد.

مطالعات اخیر نشان می دهد که کوروشیو مقدار زیادی مواد مغذی را در لایه های زیرسطحی تاریک از جنوب به شمال به عنوان یک جریان مواد مغذی منتقل می کند.

در جنوب جزیره هونشو، جریان کوروشیو اغلب آب های کوروشیو را به مناطق ساحلی می کشاند. این نه تنها آب های سطحی گرم را به سمت خشکی می کشد، بلکه لایه های پایینی آب غنی از مواد مغذی را نیز به سمت زمین می کشد.

حتما یخوانید : دستگاه تصفیه آب

این جریان چگونه بر آب و هوا تأثیر می گذارد؟

کوروشیو  یکی از اصلی ترین مخازن دی اکسید کربن خالص برای جو زمین است.

مطالعات اخیر بیوژئوشیمی اقیانوس ها نشان می دهد که ناحیه پایین دست کوروشیو و گسترش کوروشیو  در شرق جزیره هونشو، یکی از اصلی ترین منابع خالص دی اکسید کربن برای جو زمین است، شبیه به گسترش گلف استریم در اقیانوس اطلس شمالی. این “نقاط داغ کربن” دی اکسید کربن را از جو جذب می کند و آن را به ته اقیانوس می فرستد.

محققان هنوز در حال بررسی این موضوع هستند که چرا  کوروشیو و امتداد جریان گلف استریم مناطقی هستند که بیشترین جذب خالص CO 2 را دارند.

یکی از دلایل این است که آب‌های گرمی که از جنوب به شمال منتقل می‌شوند، در حین حرکت به سمت شمال سرد می‌شوند که توانایی جذب CO 2 را افزایش می‌دهد .

توضیح احتمالی دیگر فتوسنتز فیتوپلانکتون در این مناطق است.

تحقیقات بیشتری برای درک بهتر نقش جریان مواد مغذی Kuroshio در تشکیل مخزن CO 2 به منظور پیش‌بینی بهتر واکنش‌های اقیانوس و بازخوردها به تغییرات آب و هوایی در آینده مورد نیاز است.


دیدگاهتان را بنویسید