فیلتر رزین‌ چیست؟

فیلتر رزین‌ چیست؟

فیلتر رزین‌چیست؟

فیلتر رزین‌ چیست؟

فیلتر رزین یکی از انواع فیلتر در صنعت تصفیه آب است ، به نحوی که در این فیلتر حذف ذرات و ناخالصی موجود در آب، نه بر اساس ابعاد و سایز بلکه به صورت تبادل یونی انجام می‌شود.
در این فرآیند به صورت مشخص، بخشی از آلودگی ها که ذرات جامد محلول در آب را تشکیل می‌دهند از آب حذف می‌شوند. فیلترهای رزین به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند:

فیلتر رزین کاتیونی (مبادله یونی با بار مثبت)
فیلتر رزین آنیونی (مبادله یون بار منفی)
فیلتر رزین میکس بد (مبادله ترکیبی)

حتما بخوانید: دستگاه تصفیه آب

کاربرد فیلتر رزین‌ چیست؟

فیلتر های رزینی با توجه به نوع شان کاربردهای متفاوت و گسترده‌ای دارند ؛ مثلا برای کاهش سختی آب در سیستم‌های تصفیه آب قهوه ساز اسپرسو، تولید مواد شوینده ، صنایع دارویی و مراکز آزمایشگاهی و مصارف صنعتی قابل استفاده است.
رزین کاتیونی املاحی مانند کلسیم، آهن ،منیزیم و هیدروژن را از آب جدا می‌کند و فیلترهای رزین آنیونی وظیفه حذف کلر و گوگرد را عهده‌دار هستند.

آیا میتوان از این فیلتر رزین برای دستگاه تصفیه آب استفاده کرد؟

با توجه به موارد ذکر شده به طور کلی استفاده از این فیلتر به عنوان مصرف آب شرب توصیه نمی‌شود اما می‌توان از فیلتر رزین میکس برای کاهش بیشتر سختی آب استفاده کرد به نحوی که پس از نصب دستگاه تصفیه آب خانگی می‌توان برای کاهش TDS آب یک عدد فیلتر رزین را در مسیر خروجی آب تصفیه شده قرار داد تا سختی آب کاهش بیشتری داشته باشد این امر برای مصارف پزشکی، دارویی، آکواریوم و… مورد استفاده قرار می گیرد ؛ باید توجه داشت که مسیر خروجی دستگاه تصفیه آب ، پیش از فیلتر رزین به دو شاخه تقسیم شود، تا آب تصفیه تفکیک شده و خروجی رزین برای مصرف کننده مشخص گردد.

نحوه تعویض فیلتر و شارژ رزین چگونه است؟

قاعدتا تعویض این فیلتر با توجه به کارکرد و نسبت به انواع مدل آن کاملا متفاوت است؛
اما اگر فیلتر به صورت اینلاین است باید کپسول فیلتر را به طور کامل تعویض کنید ، اگر فیلتر کارتریجی ۱۰ اینچ است میبایست با آچار هوزینگ آن را باز کنید و فیلتر جدید را جایگزین کنید و در صورتی که از فیلتر زرین میکس بد در دستگاه های سختی گیر استفاده میکنید میبایست درب سختی گیر را باز کنید و مواد رزین میکس را شارژ و جایگزین کنید.

شما میتوانید در صورت لزوم برای طرح سوالات و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان تصفیه کده در تماس باشید…


دیدگاهتان را بنویسید