مدیریت آب در ایران باستان

مدیریت آب در ایران باستان

مدیریت آب در ایران باستان

مقدمه :

آب از دیر باز مسئله مهمی در این سرزمین کهن بوده و یکی از عناصر مقدس ایرانیان به شمار می رفته است از این رو می کوشیدنند آب را با مدیریت صحیحی در دسترس قرار دiند که علاوه بر استفاده بهینه از هدر رفت آن نیز جلوگیری کنند از این رو مدیریت و سازه هایی بسیار دقیق  و مهندسی شده ای بنا نهادند که حتی تا به امروز در کشور های دیگر از آنها در ساخت زیر ساخت آبی کشور خود الگو برداری کرده اند.

حتما بخوانید : خرید دستگاه تصفیه آب

 

مدیریت آب در ایران باستان

ایرانی ها همیشه این عنصر حیات بخش را با ابتکار خود انتقال میدادند و پس از هدایت به محل مربوطه آن را ذخیره حفظ و به روش درستی پخش و عرضه می کردند. این عمل در موقعیت های جغرافیایی کویری و کم آب از کشورمان چالشی برای ادامه روند زیستن به حساب میامد که یکی از این روش ها کاریز یا قنات می باشد.

مدیرت آب بر اساس کاریز در ایران

ایرانیان ابداع کننده کاریز یا قنات و مخترع آن از 3 هزار سال پیش به حساب می آیند آن مردمان به جای این که محل زندگی خود را به خاطر کمبود آب ترک کنند روشی را ابداع کردنند تا آب را به شهر ها آبادی ها و محل زندگی خود بیاورند. آنها روش های مختلقی برای حفر قنات اختراع کردنن که یکی از این روش ها  که آب را با حفر و کندن سر چشمه آب در ارتفاعات و سپس حفر کانال های زیر زمینی و انتقال آن آب از طریق این کانال ها به شهر ها زندگی خود را دستخوش تغییر قرار میدادند.

حتما بخوانید: مخزن دستگاه تصفیه آب

 مخزن های دست ساز و مستحکم

از دیگر روش ها می توان به آب انبار ها اشاره کرد که نام آن به گوش اکثر شما مخطبان عزیز خورده است و تا همین چندیدن سال پیش مورد استفاده قرار میگرفت.

کاریز ها تغییرات بسیاری در طول تاریخ کرده اند یا به عبارتی آپدیت شده اند. کاریز های اولیه به این صورت بود: با گود برداری زمین و ایجاد یک زیر زمین عمیق و وسیع و سپس عایق بندی کرد آن با ماده ای محکم به اسم ساروج مانع از نفوذ آب در زمین شده و آب را انبار می کردنند. و در دو طرف این سازه  یک ورودی و یک خروجی تعبیه میکردنند که از یک طرف آب وارد و مازاد آب از طرف دیگر خارج میشد و این چنین آب تازه همیشه در جریان بود و مانع ازگندیده شدن آب میشد هم چنین در اطراف این سازه در ارتفاع بیشتر ورودی و خروجی برای به جریان افتاد باد در آب انبار تعبیه میکردند که به آن باد گیر میگفتند تا آب در معرض باد قرار گیرد.

حتما بخوانید : تعویض فیلتر تصفیه آب

آنها برای ضد عفونی کردن اب نیز تکه سنگ نمکی را نیز در آب می انداختنند. و سوراخ هایی برای ورود نور و در معرض نور خورشید قرار گرفتن آب در سازه می ساختنند.

البته روش های بسیار جالب دیگری نیز برای مدیریت آب در ایران باستان وجود داشت که تیم تصفیه کده در حال تحقیق در باره آنها می باشد و در نظر داریم در ادامه این مقاله به آن پپردازیم و به مرور این مقاله را کامل کنیم.


دیدگاهتان را بنویسید