نیترات چیست؟

نیترات چیست؟

ضرر های نیترات برای بد انسان

نیترات چیست؟

 

نیترات چیست؟

 در نتیجه اکسیداسیون نیتروژن عنصری به وجود می آید که نیترات (No-3) نام دارد که یکی از آنیون های معدنی میباشد

نیترات از عناصر لازم و ضروری برای سنتز پروتیین در اکثرا گیاهان میباشد و نقش کلیدی را برای چرخه نیتروژن در طبیعت و گیاهان ایفا میکند، نیترات به روش اکسیداسیون طبیعی تولید شده و بنابراین آن را میتوانید در کل محیط زیست پیدا کنید.

در چه محل هایی نیترات یافت میشود

حال که جواب سوال خود را درباره نیترات چیست گرفتید باید بدانید که فاضلاب های شهری، صنعتی، مواد دفعی حیوانی و گیاهی در شهرهای بزرگ که دارای نیتروژن آلی هستند از طریق خاک دفع میشوند. میکروارگانیزم های خاک با فعالیت خود نیتروژن آلی به دست آورده را به یونهای آمونیوم (NH) تبدیل میکنند که به این فرایند Ammonifcation میگویند

نیترات در خاک

خاک میتواند به راحتی این ترکیبات را در داخل خود نگهداری کند ولی با گذشت زمان اتفاق دیگری به نام Nitrification قسمتی از یون آمونیوم را  اول به نیتریت(No) و دوباره به نیترات تبدیل می کند؛ لایه سطحی خاک قادر به حفظ و نگهداری این دو ترکیب نبوده ودر نتیجه نیتریت ونیترات به آبهای زیر زمینی راه می یابند.

نیترات در آب

آب نیترات را به صورت محلول در خود نگهداری میکند، راهکارهای معمول تصفیه آب توانایی حذف نتیرات را ندارد از این رو لازم است از روش های پیشرفته برای تصفیه آب استفاده شود که قادر است محلول های موجود در آب را کاهش دهد.

نیترات در شهرها

از سوی دیگر در شهرهایی که فاضلاب خود را به صورت غیر اصولی با استفاده از چاهای جذبی که همگی در خانه های خود دیده ایم دفع میکنند نیترات تولید شده و چرخه آن متوقف نمی شود (مانند تهران و تقریبا تمام شهرهای ایران ) و کماکان مشکل تولید نیترات و منتشر شدن آن به آب های زیر زمینی را همواره ادامه دارد.

حتما بخوانید: آب سالم برای پرندگان زینتی

تحقیقات در مورد نیترات در جهان

زمانی که جامعه جهانی درباره خطرات نیترات برای بدن انسان آگاه شد دست به تحقیقات وسیعی در این باره زد و مدل ها و شرایط مختلفی را آزمایش کرد تا به این نتیجه برسد که آیا نیترات برای بدن انسان مضر میباشد و با وجود نیترات در بدن انسان چه اتفاقاتی رخ میدهد و باعث ایجاد چه امراضی میشود و در طیف وسیع تر تحقیقات خود را در مورد تاثثیر نیترات در محیط زیست و محیط زندگی جانداران از جمله انسان انجام داد. نتیجه بسیاری از این تحقیقات توسط مافیای صنایع مختلف و بسیاری از این دولت ها مهر و موم شده و به عنوان اسناد سری ضبط شد تا عموم مردم از آن آگاهی پیدا نکنند ولی در این بین آزمایش های فراوان دیگری توسط موسسات غیر وابسته به سازمان های مافیایی جهانی انجام و نتیجه آن به عموم مردم رسانده شد

حتما بخوانید: فلزات سنگین موجود در آب آشامیدنی

اثرات غیر سرطان زائی

نیترات معدنی و آلی به احیای نیتریت در چرخه خود دوباره ایجاد میشود و بهد از وارد شدن به بدن وارد سیستم گردش خون شده و اتفاق ناگواری را رقم میزند.
به این صورت که آهن موجود در همو گلوبین خون  را اکسید کرده و از ظرفیت هم اکسیژن توسط گلبول های قرمز میکاهد که این امر باعث میشود.
هموگلوبین به متهموگلوبین تبدیل شود و میزان اکسیژن رسانی کمتر شود زیرا متهموگلوبین ظرفیت کمتری از هموگلوبین برای انتقال اکسیژن دارد و این امر طبیعتا باعث میشود بافت ها اکسیژن کافی را دریافت نکنند؛و بعد از مدتی رنگ پوست (در نا حیه دور چشم ودهان ) به تیرگی میگراید وازاین رو به آن سندرم BIueBaby می گویند.

مسمو میت

یکی از اولی نشانه های نشانه مسمومیت با نیترات این عارضه است و نوزادان کمتر از 6 ماه آسیب پذیرترین گروه سنی  هستند. زیرا نوزادان برخلاف بزرگسالان علاوه بر PHبالای معده و زیادی باکتری های طبیعی احیاء کننده نیترات فاقد آنزیم برگشت دهنده متهموگلوبین به هموگلوبین هستند. از دیگر علائم افزایش متهموگلوبین میتوان به سردرد خواب آلودگی واشکال در تنفس اشاره نمود.

اثرات سرطان زائی

از نیترات معدنی و یا آلی به عنوان یک عامل سرطان‌زا نام برده میشود ولی در عمل سرطان زا بودن آن  به قدرت احیای نیترات به نیترت و ادامه فرایند های  نیتریت با دیگر مولکول ها مخصوصا آمین هایی از نوع دوم آمیدها و کاربامات ها بستگی دارد که باعث ایجاد ترکیبات nitroso-N میشود

تحقیقات در کلمبیا

در کلمبیا مطلاعاتی انجام شد که رابطه دقیقی بین افزایش سرطان معده و غلظت نیترات در آب آشامیدنی که از چاه برداشت میشود را نشان داد

اما تحقیقات اپید میولوژیکی در سایر کشور های جهان در این زمینه رابطه مطمئنی را نمی واند نشان دهد

تیحقیقات در آلمان

برای مثال کشور آلمان بررسی هایی بر روی جمعیت در معرض نیترات زیاد در آب مصرفی انجام داد که به نتیجه دقیقی بین غلظت نیترات و زیاد شدن تومورهای سرطان مغز نرسید . همچنین در دانشگاه نبراسکان طی تحقیقاتی که بر روی نیترات آب انجام داد به این نتیجه رسید که بین غلظت نیترات آب و زیاد شدن شیوع نوعی سرطان  دوبرابر گردیده است.

آزمایش بر روی حیوانات

با توجه به این که تعداد متغیرها دراین مطالعات زیاد بوده است ، در حال حاضر رابطه منطقی و محکمی بین افزایش داده های موجود برای اظهار نظر قطعی کافی نیستند.

اما با آزمایش بر روی حیوانات خانگی ثابت شد که ترکیبات N-nitroso سرطان زا می باشند.

نیترات چیست و استاندارد آن چقدر است

نتیجه گیری

مطالعات به عمل آمده توسط سازمان بهداشت جهانی در مورد نیترات، این سازمان حداکثر مجاز 50 میلیگرم درلیتر (برحسب نیترات)را اعلام نموده است.

استاندارد ملی ایران نیز برای نیترات همین مقدار می باشد سازمان حفاظت محیط زیست ایالات متحده حداکثر مجاز نیترات را 10 میلی گرم در لیتر (برحسب نیتروژن ) قرار داده که معادل با 82/44میلی گرم در لیتر برحسب نیترات است.

تصفیه کده مرجع تخصصی دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی آماده ارائه مشاوره و خدمات به شماست…


دیدگاهتان را بنویسید