چرا آب تصفیه شده تلخ است؟

علت تلخی آب تصفیه شده

 

تلخی آب تصفیه شده

موضوعات کلی درباره این مقاله:

  1. علت تلخی آب تصفیه شده
  2. چرا آب تصفیه شده تلخ است؟
  3. روش رفع تلخی آب تصفیه شده

چرا آب تصفیه شده تلخ است؟

علت تلخ شدن آب تصفیه  شده و روش رفع تلخی آب از زمره سوالات رایج و متداول در حوزه تصفیه آب است که در این مقاله به طور کامل و جامع به آن می‌پردازیم:

معمولاً طعم گس مزه و یا تلخ آب تصفیه شده را اولین بار زمانی احساس می کنید که به تازگی دستگاه تصفیه آب خود را خرید کرده اید و چند روزی بیشتر از زمان نصب آن نگذشته است و یا مهمانی عزیز و صمیمی به منزل شما آمده و برای اولین بار است که آب تصفیه شده می‌نوشد و نسبت به طعم آن اظهار بی میلی میکند.
البته موارد دیگری را نیز می‌توان نام برد که احتمال آن بسیار کم و استثنا است مانند: فاسد شدن فیلترها، کیفیت پایین فیلتر، واکنش دادن هوزینگ ها و متریال و… که البته این موارد علاوه بر تلخی ، دارای بو و طعم ناخوشایندی نیز می باشند.

علت تلخی آب تصفیه چیست؟

آب لوله کشی شهری که ما پیش از نصب دستگاه تصفیه آب که از آن استفاده می کردیم حاوی کلر، ناخالصی ها و مواد محلول بوده اما پس از نصب دستگاه و بالا رفتن درصد خلوص و با کاهش طعم دنده ها از آب شهری،اکنون وقت آن رسیده تا طعم واقعی آب را احساس کنیم .
کلر یک طعم دهنده قوی است ؛ بنابراین واضح است که پس از حذف کلر و حذف ذرات جامد محلول در آب (TDS) توسط دستگاه تصفیه، ما شاهد آبی بدون طعم و مزه باشیم.
در واقع با کم شدن میزان املاح، مزه ایجاد شده غالب و غیرقابل قبول می شود. اما باید گفت طعم تلخیِ موجود در آب تصفیه شده به هیچ عنوان خطرناک نبوده و جای هیچ گونه نگرانی در آن نیست و تنها علت آن حذف املاح و سختی موجود در آب است ؛ این درحالی است که با گذشت زمان و عادت به طعم واقعی آب، احساس و مذاق ما به شکلی پیش خواهد رفت که دیگر هرگز نمی توانیم آب شهری را بنوشیم و اگر به مسافرت برویم مقداری آب تصفیه شده از منزل به همراهمان خواهیم برد .

حتما بخوانید : تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

ذکر یک مثال شاید به درک بهتر علت تلخی آب تصفیه شده کمک کند:
در زمان گذشته که آب تهران یکی از آبهای شیرین منطقه به حساب می‌آمد ، شهرستان های اطراف مانند شهر قم ،آب لوله‌کشی بسیار شوری داشتند اما آب تهران را که می نوشیدند، از تلخی آب شکایت می‌کردند و این در حالی بود که آب تهران به عنوان یکی از آب‌های شیرین منطقه شناخته می‌شد .
در واقع این تغییر ذائقه کاملاً اجتناب ناپذیر است و طبیعی است که آب شهری، به علت املاح بالا و کلر، دارای طعمی میباشد که ذائقه شما با گذشت زمان به آن عادت کرده است.
اما پس از مدتی استفاده مدام از آب تصفیه شده و تغییر زائقه، این احساس تلخی برطرف خواهد شد.

حتما بخوانید : آلودگى هاى موجود در آب

راه و روش رفع تلخی آب تصفیه شده چیست؟

1.(ترکیب): اگر روز های اولی است که دستگاه را نصب کرده اید، بهترین راه برای شما این است که در زمان مصرف آب تصفیه شده ، چیزی در حدود یک چهارم از لیوانتان را از آب شهری، و مابقی آن را از دستگاه آب تصفیه کن خانگی بردارید. به این ترتیب پس از گذشت مدت کوتاهی، میزان آب شهر را به یک پنجم کاهش ، و سپس به طور کلی دیگر از آن استفاده نخواهید کرد ؛ زیرا ذائقه ی شما به طعم آب تصفیه شده عادت کرده است.

2.(تنظیم): در اغلب دستگاه های تصفیه آب خانگی یک شیر فلزی یا پلاستیکی آبی رنگ، به نام شیر تنظیم (TDS) یا شیر میکس بر روی محفظه ممبران (فیلتر مرحله ۴) قرار گرفته است. شما میتوانید با چرخاندن این شیر برخلاف جهت عقربه های ساعت، مقدار بسیار کمی آن را باز کرده و با انجام این کار آب کمی را بدون عبور از ممبران وارد دستگاه کنید؛ باید توجه داشته باشید به علت دقت بالا بهتر است این کار توسط سرویس کار حرفه‌ای صورت پذیرد.

3 .(ترفیع): افزودن آنیون و کاتیون های آب و بالا رفتن PH ، با نصب فیلترهای قلیایی یا آنتی اکسیدان باعث افزایش سلامت، کیفیت، رفع طعم تلخی و تعادل املاح در دستگاه تصفیه آب خانگی خواهد شد. میتوان این کار را با خرید و افزودن یک فیلتر قلیایی یا آلکالاین به عنوان فیلتر مرحله هفتم، به سادگی انجام داد.

تلخی آب و سختی آب TDS چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

اگر TDS آب زیر ۲۰ppm باشد، به طور قطع احساس تلخی بیشتری خواهید داشت. طبیعی است به هر میزان که TDS افزایش پیدا کند، طعم تلخی ذکر شده نیز کاهش می‌یابد.
اما اگر امتحان کرده باشید آب باران در محیط سالم و پس از ساعاتی بارندگی چیزی در حدود ۵ppm خواهد بود؛ اما این در حالی است که دستگاه تصفیه آب RO در نهایت آب را به زیر ۲۰ppm میرساند و چنانچه از دستگاه‌های دیونایزر یا فوق خالص استفاده کنیم، سختی آب کاهش بیشتری پیدا می‌کند و به زیر ۵ppm می‌رسد؛ آنگاه می گوییم در این فرایند محصول تولید شده آب مقطر است. در حالی که یکی از اشتباهات رایج در رابطه با دستگاه های RO ،این است که برخی می گویند تصفیه آب املاح را حذف می کند و آب مقطر تولید میکند، اما واقعیت چیز دیگریست؛ آب مقطر هیچگونه سختی نداشته و فقط از طریق سیستم های فوق تصفیه تخصصی و گران قیمت قابل تولید است و فرآیندی نسبتا پیچیده است.
اما دستگاه ro با توجه به استانداردهای بین المللی گوناگون روشی متداول در جهان برای آب شرب کشورهای دنیا و همچنین جهت تولید آب آشامیدنی در کارخانجات تولید آب معدنی بشمار میرود…به اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید